ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

telefonDRODZY UCZNIOWIE! Macie możliwość – dajcie sobie szansę! W ostatnim czasie przychodziłam do Was na zajęcia z informacją na temat całodobowej, bezpłatnej pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Podawałam nr telefonu zaufania POMAGAMY (800 800 605), który od 1 listopada 2021 roku uległ zmianie na 800 12 12 12.

Czytaj więcej: Telefon zaufania

pedagogInformuję, że w Wyszkowie działa Punkt Promocji Zdrowia i Profilaktyki, w którym można uzyskać pomoc specjalistów (psychologów, pedagogów, specjalistów terapii uzależnień, prawnika). Konsultacje są bezpłatne (w całości finansowane przez gminę Wyszków). Przekazuję harmonogram dyżurów i kontakt do specjalistów. Zachęcam Uczniów i Rodziców do korzystania z usług.

Czytaj więcej: Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Drodzy Uczniowie!

Wakacje to dla młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajcie jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracajcie uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Pamiętajcie o podstawowych zasadach, które pozwolą Wam spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

Czytaj więcej: BEZPIECZNE WAKACJE

 Droga Młodzieży!

Ogromna większość przypadków raka szyjki macicy ma swoją genezę w obecności wirusa HPV. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą być nosicielami tego wirusa. 8 z 10 kobiet będzie zakażonych wirusem HPV na jakimś etapie swojego życia. Jeśli infekcja HPV utrzymuje się długo pozostając nie wykryta, może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

1. Co to jest wirus HPV i czy jest groźny?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest bardzo powszechnie występującym wirusem, który może przenosić się poprzez kontakt skórny lub kontakt seksualny. Zidentyfikowano ponad 100 typów HPV. Jednak tylko niektóre typy wywołują problemy zdrowotne, takie jak brodawki narządów płciowych i nowotwory.

Czytaj więcej: "Wybierz Życie- Pierwszy Krok" - profilaktyka szyjki macicy

Drodzy Maturzyści!

Niedługo przed Wami jeden z najważniejszych w życiu egzaminów – matura. Od wielu lat obserwuję maturzystów przed egzaminami i wiem, że towarzyszy im wtedy duży stres.

Stres jest wszechobecnym elementem życia każdego człowieka. Jest to reakcja na sytuację lub zdarzenie odbierane przez nas jako coś co w jakiś sposób zagraża naszemu dobrostanowi. Stres objawia się w postaci doświadczania silnie negatywnych emocji: strachu, lęku, złości czy nawet wrogości, którym towarzyszą zmiany fizjologiczne oraz biochemiczne, takie jak np. pocenie się dłoni czy skurcze żołądka.

Jak powinniście efektywnie przygotować się do egzaminu maturalnego, aby stres nie “wygrał” z Wami? Zachęcam do przeczytania porad i wskazówek.

Czytaj więcej: Jak starać się opanować stres przedmaturalny?

 

W lutym obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Nowotwory złośliwe są ogromnym wyzwaniem współczesnych czasów. Chcę Was, Drodzy Rodzice i Uczniowie, zainteresować problemem raka piersi, na który chorują nie tylko kobiety ale i mężczyźni (choć znacznie rzadziej).

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Medycyna dysponuje obecnie możliwościami rozpoznawania tej choroby w bardzo wczesnej fazie oraz skutecznym leczeniem. W przypadku rozpoznania raka piersi we wczesnej fazie istnieje możliwość mało okaleczającego, a zarazem skutecznego leczenia. Wszystkie kobiety niezależnie od wieku, które wykryły w swoich piersiach niepokojące zmiany, powinny zgłosić się do lekarza. Lęk przed rakiem może powodować opóźnienie rozpoznania i podjęcia skutecznego leczenia.

Czytaj więcej: Zdrowe piersi są ok

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. Rak jest najczęściej diagnozowany u osób w średnim i starszym wieku, jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu dochodzi znacznie wcześniej. Dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Walki z Rakiem