ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

WSKAZÓWKI DLA ZDAJĄCYCH KWALIFIKACJĘ A.30

Kwalifikacja A.30 polega na uzupełnianiu dokumentów magazynowych (PZ, WZ, faktura VAT, RW, PW, MM, a nierzadko także kartoteka magazynowa).

Schemat jest prosty - Na pierwszej stronie znajduje się instrukcja egzaminu, na drugiej treść zadania (nie zawsze krótka), a na kolejnych kartkach znajdują się wzory dokumentów magazynowych. Wasze zadanie polega na znalezieniu informacji w treści zadania, odpowiedniej jej interpretacji oraz uzupełnieniu wyżej wymienionych dokumentów. (Najlepiej podkreślaj sobie w treści zadania wszystkie daty oraz dane przedsiębiorców!) Czasem się zdarza, że będziecie musieli coś obliczyć.

W zeszłym roku "tym czymś" była ekonomiczna wielkość dostawy. Wyglądało to mniej więcej tak, że trzeba było obliczyć ekonomiczną wielkość dostawy (wzoru nie było podanego), a na podstawie otrzymanego wyniku uzupełnić dokumenty WZ i PZ. Jak więc się można łatwo domyślić, bez opanowanego wzoru na ekonomiczną wielkość dostawy, zdanie egzaminu było praktycznie niemożliwe, gdyż połowa dokumentów opierała się na tym działaniu.

Największą trudnością może okazać się odpowiednia interpretacja i właściwe zrozumienie treści zadania. Jeśli odpowiecie sobie na pytanie "co autor miał na myśli", jest to pierwszy krok do sukcesu. Spokojnie przeczytajcie treść zadania i zwróćcie szczególną uwagę na jednostki!

Np. .W zadaniu może być ciężar podany w kilogramach (np. 8000 kg) a na dokumencie wymagany będzie wynik w tonach. tym przypadku, wpisanie 8000 będzie oczywiście błędem!!!.

Pamiętajcie o poprawnym poprawianiu dokumentów (nie podpisuj się swoim imieniem i nazwiskiem tylko osoby, która wypełnia dokument !)

WSKAZÓWKI DLA ZDAJĄCYCH KWALIFIKACJĘ A.31

Kwalifikacja A.31polega na wypełnieniu dokumentów przewozowych (najczęściej CMR) oraz dokonaniu kilku obliczeń z realizacji procesu transportowego (obliczenie czasu pracykierowcy, obliczenie kosztorysu usługi, czy wybranie najlepszej i najtańszej firmydorealizacji transportu). Aby wybrać optymalną firmę dokonującą przewozu możemy być zmuszeni do skorzystania z metody punktów ważonych.

Na pierwszej stronie arkusza mamy podaną treść zadania, następnie kilka elementów, które będą podlegać ocenie. Może się zdarzyć, że będziemy musieli uformować paletową jednostkę ładunkową i podać ile opakowań danego produktu mieści się na 1 palecie, następnie wybrać ilość palet potrzebnych do realizacji zamówienia, a na podstawie tego wybrać optymalną naczepę, która pomieści cały towar.Konieczne może się wówczas okazać obliczenie współczynnika ładowności i objętości.
Może się zdarzyć, że pojawi się zadanie z czasu pracy kierowcy, ale wzbogacone o pewne elementy, jak czas załadunku i rozładunku na danych przystankach.Wówczas warto rozrysować sobie całą trasę z zaznaczonymi czasami postoju w danych punktach.!!!
Jednym z zadań może być również wybór najlepszej trasy przewozu.Startując z 1 miasta i jadąc do 3 odbiorców mamy 6 możliwych tras. Naszym zadaniem będzie wybór najkrótszej z nich.