ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znajdź

Hymn

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

Kadeci klas I i II Oddziału Przygotowania Wojskowego szkoli się na palcu apelowym w ramach wojskowego dnia szkoleniowego. Szkolenie przeprowadzone zostało przez żołnierzy instruktorów z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Uczniowie uczyli się i doskonalili swoje umiejętności z zakresu musztry indywidualnej i zespołowej, postawy zasadniczej i swobodnej, wykonywanie zbiórek, marszu pododdziałem itp.

Czytaj więcej: Dzień szkoleniowy dla kadetów OPW z JW

24 września w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM odbyła się V edycja zawodów z cyklu Pętla Taktyczna GROMdla uczniów klas wojskowych. Zawody organizowane są przez Fundację Niezapomniani dzięki współfinansowaniu projektu przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Pętla Taktyczna GROM to kilkanaście kilometrów morderczego biegu, na trasie którego znajdują się wyzwania i przeszkody przygotowane przez organizatorów. Dla sześcioosobowych drużyn (3 chłopców i 3 dziewcząt) jest to niesamowity sprawdzian ze współpracy w zespole, siły charakteru i woli walki, pomimo braku sił i niejednokrotnie ogromnego bólu. Pokonanie mety rekompensuje to wszystko. 

Czytaj więcej: Jesteśmy na podium - Bieg V Pętla Taktyczna GROM

 Tradycją już jest, że we wrześniu organizowane są uroczystości patriotyczne poświęcone postaci mjr Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”, który w drodze do walczącej Warszawy zatrzymał się w Porębie.
Obchody rozpoczęły się od koncertu patriotycznego, gdzie zostały zaprezentowane pieśni z okresu I i II wojny światowej czy też powstania warszawskiego. Następnie grupa rekonstruktorów złożyła symboliczny meldunek majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który odebrał ks. Proboszcz Andrzej Grzybowski.

Czytaj więcej: 82. rocznica pobytu majora Henryka Dobrzańskiego w Porębie

 Po cichu i w ciemnościach – tak działali polscy żołnierze, legendarni spadochroniarze Armii Krajowej. Wywiad niemiecki nigdy nie trafił na ich ślad. Cichociemni nigdy wszyscy, a było ich 316 (w tym jedna kobieta), nie stanęli obok siebie na jednej zbiórce. Przygotowywali się do swych misji w obozach treningowych w Wielkiej Brytanii. W okolicach Łosinna odbyły się trzy zrzuty spadochroniarzy. Jeden z nich miał miejsce w nocy z 16 na 17 września. Wśród skoczków był wówczas mjr Hieronim Dekutowski, ps. Zapora.
Od kilku lat, na początku września w okolicach Łosinna odbywa się rekonstrukcja historyczna nawiązująca do tamtych wydarzeń. Tak było również w sobotę 11 września.

Czytaj więcej: Zrzut Cichociemnych – Zapora 2021 

Od 3 do 12 września na terenie powiatu wyszkowskiego zostały zorganizowane wydarzenia upamiętniające 82. rocznicę bitwy Grupy Operacyjnej „Wyszków”, która walczyła z hitlerowskim okupantem.

Wyszkowskie obchody miały miejsce 9 września przed pomnikiem Grupy Operacyjnej „Wyszków”, przy historycznej plebanii na terenie sanktuarium św. Idziego. Odśpiewano hymn państwowy oraz hymn Związku Piłsudczyków RP - Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Otwarcia uroczystości dokonał ppłk Związku Piłsudczyków Ireneusz Elward. Kadeci z klasy drugiej Oddziału Przygotowania Wojskowego zapali symboliczne znicze, następnie przestawiony został rys historyczny działań wojennych GO na terenie powiatu wyszkowskiego i Puszczy Białej przez przedstawicieli gminy Brańszczyk oraz gminy Wyszków. Następnie delegacje gminy Wyszków, powiatu wyszkowskiego, Związku Piłsudczyków RP, WKU w Wyszkowie, wyszkowskich szkół oraz mieszkańcy złożyli kwiaty przed pomnikiem GO "Wyszków". Wartę honorową wystawili kadeci klas wojskowych naszej szkoły.

Czytaj więcej: „Wyszkowski Wrzesień 1939 roku”

 "Tu dnia 5.IX.1939 roku poległ w obronie Ojczyzny w walce z hitlerowskim najeźdźcą porucznik pilot Stefan Okrzeja. Cześć jego pamięci"...
 
5 września przypada rocznica ostatniego lotu bojowego pod dowództwem por. Stefana Stanisława Okrzei, który dowodził samolotami P. 11. Nad wsią Kręgi zobaczyli lecące na Warszawę niemieckie Dorniery Do 17 jednocześnie atakując je. Jeden z bombowców został strącony, ale w walce zginął też por. Okrzeja. Miał 32 lata.
Został pochowany w pobliżu miejsca upadku samolotu, potem ciało przeniesiono na cmentarz parafialny w Wyszkowie. W 1947 r. pośmiertnie, nadano mu Srebrny Krzyż Virtuti Militari. W 1961 r. przy szosie z Wyszkowa do Serocka w pobliżu miejscowości Kręgi (w miejscu, gdzie rozbił się samolot) postawiono pomnik z rzeźbą w postaci złamanego śmigła.

Czytaj więcej: Pamięć o por. pilocie Stefanie Okrzei