Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski, Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Adam Mróz, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Paweł Deluga, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie Krzysztof Arbaszewski, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Starostwa Powiatowego w Wyszkowie Ewa Ćwik, Dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu Maria Gajewska, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Wyszkowie ppłk mgr inż. Leszek Wieczorek, Szef Wydziału Rekrutacji w Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie mjr Agnieszka Krystman, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wyszkowie młodszy insp. Zbigniew Zięcina, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie mł. bryg. Marek Krzyżański, Dowódca 11. Samodzielnej Drużyny Mazowieckiej Obrony Terytorialnej Mariusz Ragajsin, Prezes Stowarzyszenia "Wizna 1939" Dariusz Szymanowski, Prezes Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej w Wyszkowie mjr Sylwester Raniszewski, Dyrektor Handlowy w Firmie Pomelac i Coach Wyszkowskiego Centrum Rozwoju Biznesu Ewa Trzcińska, Dyrektor Zakładu Karnego w Popowie ppłk. Robert Żochowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Marzena Ciemerych.
Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od przypomnienia historii nadania imienia Mikołaja Kopernika w 2008 r. Zespołowi Szkół Nr 2 przez wicedyrektor Natalię Szczerbę. Następnie uczniowie, jak co roku, złożyli kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. W przemówieniu inauguracyjnym Dyrektor CEZiU "Kopernik" Grażyna Kalinowska powitała gości przybliżyła liczne działania i osiągnięcia szkoły w ciągu minionej dekady. Mówiła o realizowanych projektach, współpracy z lokalnymi instytucjami, firmami i zakładami, wzbogaconej bazie dydaktycznej. Następnie pan Andrzej Grajczyk otrzymał awans na stopień sierżanta z rąk Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Wyszkowie ppłk Leszeka Wieczorka. Podczas uroczystości głos zabrali m.in. Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski i Przewodnicząca Rady Rodziców Marzena Ciemerych, którzy pogratulowali dyrekcji i uczniom sukcesów oraz życzyli powodzenia w kolejnych działaniach.
Tradycyjnie, już po raz dziewiąty, Kapituła "Serce za serce" nagrodziła statuetką osobę, za wyróżniającą działalność na rzecz szkoły. Otrzymał ją Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski. W podziękowaniu za współpracę listem gratulacyjnym został wyróżniony przez Kapitułę "Serce za serce" również Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Adam Mróz. W dalszej części wystąpiła wicedyrektor Natalia Szczerba, która wyróżniła Copernicusami najbardziej aktywnych uczniów w poszczególnych kategoriach indywidualnych i grupowych: w kategorii "Pomocna dłoń"- Piotra Pisłułę z klasy kl. 2 T I, w kategorii "Najlepszy sportowiec"- Adrianę Wiśniewską z klasy kl. 2 LBP, w kategorii "Odkrycie roku"- Olgę Kaczmarczyk z klasy 1 TH oraz jednej w tym roku kategorii grupowej "Postawa patriotyczna" - uczniów klasy 2 LBP: Aleksandrę Wróbel, Damiana Szatanka, Przemysława Stanisława Białousza za wzorową postawę patriotyczną i godne reprezentowanie szkoły podczas uroczystości i świąt państwowych oraz okolicznościowych. Z okazji dziesięciolecia nadania imienia szkole Mikołaja Kopernika, w podziękowaniu za zaangażowanie w rozwój CEZiU i kształtowanie postawa patriotycznych oraz obywatelskich młodzieży Copernicusy okolicznościowe otrzymali również przedstawiciele wyszkowskich instytucji i firm współpracujących z szkołą.
Część artystyczna uroczystości rozpoczęła się od dworskiego tańca pawana, który wprowadził uczestników uroczystości w atmosferę epoki patrona szkoły. Po obejrzeniu pięknego tańca, wykonanego przez uczniów w strojach z epoki renesansu, wszyscy zebrani wzięli udział w "Turnieju wiedzy o Mikołaju Koperniku i kosmosie", który poprowadził patron szkoły - Mikołaj Kopernik. Rolę Kopernika odegrał Szymon Czestkowski z klasy III TS. Nagrodą w turnieju były słodkie upominki - pierniki, symbol miasta Torunia, z którym był związany Mikołaj Kopernik. Po turnieju patron szkoły zaprosił do wysłuchania jubileuszowej piosenki z okazji 10-lecia nadania imienia pt. „Nasz Kopernik”, w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego. Uroczystość zakończyła się koncertem na skrzypcach i harfie w wykonaniu pani Agnieszki Kłosiewicz - absolwentki Akademii muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, współpracującej z Kwartetem Obsession oraz Filharmonią Dowcipu i Natalii Dymarskiej - absolwentki Akademii Muzycznej, współpracującej m.in. z Teatrem Wielkim Operą Narodową, Filharmonią Narodową.
Obchody dekady nadania imienia Mikołaja Kopernika przebiegały w miłej atmosferze. Wszyscy goście, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, zgodnie już z tradycją szkoły, dostali pierniki przygotowane na tę okoliczność i wysłuchali muzyki z epoki renesansu. Uroczystość prowadzili Weronika Gaszczyńska i Jakub Nowak.