Proces ten rozpoczyna się od zrzutu ścieków i kraty wstępnej. Uczniowie byli bardzo zdziwieni rzeczami, których ludzie pozbywają się drogą kanalizacji. Na kracie wstępnej był więc pierwszy odpad. Kolejny etap oczyszcznia to przepompownia ścieków surowych i sitopiaskownik oraz stacja dmuchaw. Na sitopiaskowniku powstają odpady piasku i produktów otrzymywanych z prasy. Następnym etapem był reaktor biologiczny, w którym znajdowało się 6 komór: dwie pierwsze bez tlenu, kolejne z niewielka jego ilością oraz 2 ostatnie komory tlenowe. Tu bakterie żywiąc się jeszcze ściekami, oczyszczają je. Na końcu wszystko wędruje do dwóch osadników połączonych z pompownią osadu i komorą stabilizacji. Ku zdziwieniu uczniów była to czysta woda. Wszystkie jednak odpady muszą być zneutralizowane i zabrane przez wyspecjalizowane firmy z patentami, za co płaci oczyszczalnia ścieków odbiorcom.
Może po obejrzeniu całego procesu oczyszczania więcej osób zastanowi się nad tym co wyrzuca do kanalizacji. Miejscowa kanalizacja w 2018 r. będzie modernizowana.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji oraz pracownikom Oczyszczalni Ścieków za ciekawe i pouczające zajęcia.