2ciemne.jpg

20 października uczniowie klas II TPS i II TI zwiedzili jeden z piękniejszych pałaców w Polsce – pałac w Wilanowie. Rezydencję wilanowską, jej dekoracje, a także liczne budowle i pomniki, wznoszono od 1677 roku. Miejsce stworzone przez Jana III, króla – zwycięzcy, a przy tym miłośnika sztuk i nauk, uczniowie obejrzeli z przewodnikiem.

Poznali historię powstania rezydencji letniej króla Jana III, obejrzeli galerię, bibliotekę ,antykamerę króla, królowej Marii Kazimiery, sypialnie królewskie, wielką sień pałacową. Interdyscyplinarne spotkanie pozwoliło na jednoczesne dzielenie się swoja wiedzą na temat właścicieli rezydencji i zdobywanie kolejnych informacji. Ciekawym elementem była możliwość poznania nazw części garderoby noszonej przez magnaterię, a nawet zobaczenie jej naocznie dzięki zaprezentowaniu na jednym z naszych uczniów.

Po zakończeniu zwiedzania pałacu uczniowie udali się do parku, który stanowi integralną część założenia pałacowo – ogrodowego w Wilanowie. Tarasowy układ terenu, zbiorniki wodne odpowiadające wymogom barokowych założeń ogrodowych, bogaty drzewostan: lipy, klony, graby, wiązy, topole, dęby szypułkowe, czerwone, miłorząby, grójeczniki mieniące się w jesiennym słońcu wywarły na młodzieży i opiekunach duże wrażenie. Spacer po królewskim Wilanowie dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i był lekcją z literatury, sztuki i historii.