W Warszawie dzieci wzięły udział w spotkaniu inaugurującym akcję „Lato z Polską” dla grup polonijnych w Domu Polonii na Starym Mieście, a także zwiedziły Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Naczelny Sąd Administracyjny. Uczestniczyły również w licznych wycieczkach terenoznawczych: po gminie i powiecie wyszkowskim, do Nieborowa, Żelazowej Woli, Opinogóry, Pułtuska. W Pniewie miało miejsce spotkanie z członkiniami Stowarzyszenia „Puszcza Biała. Moja Mała Ojczyzna”, gdzie odbyły się warsztaty z rękodzieła ludowego, pieczenie ciasteczek i degustacja tradycyjnych potraw.
Odbyły się też liczne spotkania z przedstawicielami władz: Marszałkiem Senatu RP podczas warsztatów w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie, z władzami samorządu gminnego i powiatowego w Urzędzie Miasta.
Ciekawym doświadczeniem dla dzieci było spotkanie z służbami mundurowymi oraz ratowniczymi. Uczestnicy koloni mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierunkiem ratownika medycznego i uczniów LO Bezpieczeństwo Publiczne – ratownictwo medyczne. O bezpieczeństwie w ruchu drogowym i na wakacjach rozmawiali z przedstawicielkami Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie. W OSP w Gulczewie zostali zapoznani z systemem funkcjonowania straży pożarnej w Polsce, następnie mogli obejrzeć sprzęt jakim dysponuje jednostka. Na spotkaniu z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wyszkowie zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku m.in. zakrztuszeń, ukąszenia przez kleszcze oraz bezpieczeństwa na kąpieliskach. Zapoznali się również z nowymi technologiami pozyskiwania energii w Mazowieckim Edukacyjnym Centrum Energii Odnawialnej funkcjonującym przy I LO w Wyszkowie.
Poznaniu kultury polskiej, historii, nawiązaniu nowych znajomości, nauce języka polskiego służyły spotkania z miejscową ludnością i udział w lokalnych wydarzeniach. Ważnym wydarzeniem był udział w grze miejskiej „Eskapada Wyszków 2017” zorganizowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie. Dzieci stanęły do rywalizacji podzielone na cztery drużyny i z dużym zaangażowaniem ulicami Wyszkowa odkrywali pełen zagadek szlak gry, który tematycznie związany był z historią miasta, honorowymi obywatelami, ludźmi wpisanymi w historię i teraźniejszość miasta. Uczestnicy kolonii chętnie nawiązywali nowe znajomości podczas spotkań m.in. z dziećmi przy Parafii pw. Świętej Rodziny na wspólnym ognisku, młodzieżą CEZiU "Kopernik", z którą uczyli się pierwszej pomocy przedmedycznej, dziećmi i młodzieżą z Gulczewa oraz Zespołu Szkół w Wyszkowie na wspólnym grillu przy OSP w Gulczewie. Z młodzieżą z Leśnej Szkoły uczyli się piosenek oraz uczestniczyli w różnych grach i zabawach integracyjnych. Polski folklor poznali na spotkaniu z Zespołem Pieśni i Tańca „Oberek” z Wyszkowa.
W czasie kolonii dzieci wzięły udział w licznych zajęcia rekreacyjno – sportowych na obiektach sportowych przy CEZiU „Kopernik”, w hali sportowej WOSiR, na basenie, plaży nad rzeką Bug, siłowni plenerowej w parku miejskim, w parku linowym w Deskurowie oraz w wycieczkach rowerowych po Wyszkowie i okolicy. Wiele radości sprawiały im zajęcia na basenie, gry zespołowe w unihokej, siatkówkę, piłkę nożną.
W ostatnim dniu kolonii został odbył się wieczorek pożegnalny przy grillu. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście dzięki, którym zostały zorganizowane kolonie oraz zrealizowano program. Dzieci podziękowały organizatorom kolonii za wspaniałe przeżycia, mile spędzony czas, ciekawy program, wycieczki, zajęcia medyczne, dzięki którym wiele się nauczyły, poznanie polskiej kultury historii i naukę w praktyce języka polskiego.