8 lutego grupa uczniów klas mundurowych wraz z opiekunami uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu z cyklu „Wieczór z Weteranem” w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. O sekretach IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku opowiadali Dowódca Zgrupowania Sił Specjalnych płk Sławomir Drumowicz (obecnie dowódca Jednostki Wojskowej AGAT) oraz „Piotrek” z Jednostki Specjalnej Komandosów z Lublińca.

Płk Drumowicz dowodził Zgrupowaniem Sił Specjalnych w składzie Wielonarodowej Dywizji Centrum - Południe. 1 Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca swą misję rozpoczął w lipcu 2007 roku w bazie Echo w Diwanii, stolicy prowincji Al-Kadisijja. Zadaniem misji było odzyskanie panowania na tym terenie. O przeprowadzanych akcjach wiedziało tylko wąskie grono kadry dowódczej. Komandosi zaangażowani byli w operacje typowo bojowe, uczestniczyli w patrolach rozpoznawczych czy też pełnili dyżury snajperskie. Początkowo działania prowadzone były w warunkach nocnych, ponieważ szyiccy bojownicy wracali na noc do domów.

Uczniowie obejrzeli  film z operacji nakręcony podczas jednej z akcji i wysłuchali relacji z akcji. W  swych relacjach weterani wspominali o trudnych warunkach atmosferycznych w jakich przyszło im działać. Nie opuszczało ich jednak „żołnierskie szczęście”, ponieważ nigdy nie trafili na „ajdika” – improwizowany ładunek wybuchowy. Mieli również szczęście do Irakijczyków, z którymi przyszło im współpracować planując drogi dojazdu i powrotu z akcji.

Podsumowując IX zmianę PKW w Iraku, żołnierze Zgrupowania Sił Specjalnych: przeprowadzili 210 operacji (77 w nocy}, aresztowali 87 przestępców, przejęli kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Cała zmiana przebiegła bez strat własnych.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Centrum Weterana w Warszawie - autorem jest mjr rez. Piotr Jaszczuk.