ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

16 stycznia uczniowie klas 3 LPW oraz 2 TL wraz z opiekunami panią Joanna Kaniewską, panią Ewą Ponichterą i panią Danutą Przybysz wzięły udział w wycieczce, której głównym celem było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz integracja poprzez grę w kręgle w centrum rozrywki Spin City.

Muzeum Powstania Warszawskiego dokumentuje trwającą 63 dni walkę mieszkańców stolicy przeciwko okupantowi niemieckiemu w czasie II wojny światowej. Placówka powstała jako jedno z pierwszych w Polsce muzeów narracyjnych: odwiedzający poznają historię Powstania Warszawskiego dzięki interaktywnym, angażującym uwagę elementom scenografii, filmom, nagraniom i innym multimediom, które przywołują klimat 1944 roku. Cała ekspozycja ulokowana jest na trzech kondygnacjach dawnej zajezdni tramwajowej. Na parterze dowiemy się, dlaczego wybuchło Powstanie i jak wyglądał jego początek, czyli godzina „W” (1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00).

Na antresoli poznamy początkowy przebieg walk i zobaczymy, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców w powstańczej Warszawie. W specjalnie zaaranżowanym kinie „Palladium” obejrzymy kroniki powstańcze. Na trasie zwiedzania znajduje się również aranżacja kanału z realistyczną scenografią wzbogaconą o efekty dźwiękowe i wizualne. Trasa kanału wiedzie do ekspozycji poświęconej upadkowi Powstania.

Centralnym punktem drugiej części ekspozycji jest Sala pod Liberatorem – dawna hala kotłów, w której znajduje się wierna replika samolotu Liberator B-24J oraz kino, w którym wyświetlany jest nagrany w technice 3D film „Miasto ruin”. To 5-minutowy obraz przedstawiający zrekonstruowaną panoramę miasta po Powstaniu oglądanego z pokładu przelatującego nad morzem ruin samolotu Liberator. Właśnie takim samolotem alianci dostarczali z Włoch zrzuty z żywnością i bronią dla powstańców.

Taka niezwykła lekcja historii wzbudza podziw i szacunek dla Polaków, którzy stracili życie w walce o naszą Ojczyznę.