Kilkudniowa eskapada zaczęła się w niedzielne popołudnie od zakwaterowania w koszarowcu i integracyjnego ogniska. Poniedziałkowy poranek rozpoczął się od przydziału wyposażenia dla każdego uczestnika obozu tj. munduru, hełmu, kamizelki taktycznej, repliki broni i farby do osobistego kamuflażu.
Kolejne dni przebiegały według wcześniej wspólnie ustalonego scenariusza dla grupy. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów i obejmowały blok ćwiczeń: z zakresu zielonej taktyki (działania pododdziałów w lesie), czarnej taktyki (działania w budynkach i terenie zurbanizowanym), czerwonej taktyki (bojowe ratownictwo medyczne), ponadto z zakresu topografii i łączności. Prowadzone były też działania nocne w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych, ponieważ całą noc padał deszcz i niektórzy obwiali się, że mogą „ulgnąć”. Nieodłącznym elementem były scenariusze bojowe z wykorzystaniem przebytego wcześniej szkolenia.
Niewątpliwie obóz dla uczestników, jak i ich opiekunów, był prawdziwym wyzwaniem, sprzyjał intensywnej integracji i prawdziwej próbie sił nie tylko fizycznych. Niektórzy intensywnie pracowali nad budową swej sylwetki wykonując codziennie „z upodobaniem” po kilkadziesiąt pompek lub przysiadów. Ważnym elementem przebiegu obozu było dbanie o porządek. Każda grupa posiadała rewir do sprzątania, który sukcesywnie się zmieniał. Grupa niewątpliwie zasługuje na pochwałę za niezwykłe dbanie o czystość butów dzięki dziewczętom. Poranne czyszczenie butów było niczym rytuał i nieważne, że zaraz i tak były ponownie gotowe do czyszczenia.
Na zakończenie obozu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za ukończenie obozu szkoleniowego na poziomie I. Instruktorzy pogratulowali młodzieży i złożyli życzenia powodzenia w dalszej nauce zapraszając oczywiście na kolejne przedsięwzięcia tego typu. Zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia życiowe w piątek w godzinach popołudniowych dotarliśmy do Wyszkowa.
Opiekunami obozu byli Monika Lipka i Artur Dudek. Uczestnicy obozu dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do jego realizacji. Dziękujemy dyrekcji szkoły, wyszkowskim firmom: Pomel, Quad Graphics, Ran – Trans, PPH WODBUD SA, Rotrans Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowe oraz Związkowi Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie.