ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

Żołnierze Wyklęci: Bohaterowie Niepodległej Walki.

Żołnierze Wyklęci to bohaterowie walki o suwerenną Polskę, którą podjęli po zakończeniu II wojny światowej, kiedy Polska stała się wasalem ZSRR. Nazwani "wyklętymi" przez komunistyczne władze, byli członkami różnych antykomunistycznych grup partyzanckich, które ścierały się w nierównej walce z reżimem komunistycznym w latach 1944-1963.

Po zakończeniu II wojny światowej Polska znalazła się pod nadzorem państwa radzieckiego. Jednak nie wszyscy żołnierze złożyli broń. Ci, którzy odmówili podporządkowania się sowieckim rządom, stali się celem represji. Żołnierze Wyklęci to ci, którzy kontynuowali walkę o niepodległą Polskę, nawet gdy kraj był pod kontrolą komunistów. Grupy takie jak Narodowe Siły Zbrojne (NSZ), Wolność i Niezawisłość (WiN) oraz Armia Krajowa (AK) prowadziły działania partyzanckie przeciwko władzy komunistycznej. Ich celem było przywrócenie niepodległego państwa polskiego oraz walka o demokrację i prawa człowieka.

Żołnierze Wyklęci działali głównie w lasach, górach i małych wsiach, prowadząc partyzanckie działania przeciwko narzuconej władzy. Pomimo trudnych warunków i braku wsparcia z zewnątrz, kontynuowali walkę z determinacją i oddaniem dla idei Niepodległej Rzeczypospolitej.

Represje wobec żołnierzy wyklętych były brutalne. Wielu zostało schwytanych, torturowanych lub straconych przez komunistyczne władze. Ich działania były przez wiele lat marginalizowane w oficjalnej historii Polski.

Jednakże, od lat 90. XX wieku, obraz żołnierzy „wyklętych” zaczął się zmieniać. Zostali oni uznani za bohaterów walki o wolność i niepodległość Polski. Coraz więcej miejsc pamięci, pomników i muzeów poświęconych jest ich pamięci, aby uczcić heroizm i ostateczna ofiarę. Dzisiaj pamięć o żołnierzach „zapomnianych” jest ważnym elementem polskiej historii narodowej. Ich walka przypomina o trudnej drodze do wolności i niepodległości oraz o cenie, jaką wielu ludzi było gotowych zapłacić za te wartości.

Żołnierze Wyklęci stanowią symbol determinacji, odwagi i poświęcenia w walce o wolność i godność człowieka. Ich dziedzictwo pozostaje ważnym elementem tożsamości narodowej Polski oraz inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Autor tekstu: Maksymilian Kaczmarski kl. 4TE

Źródło zdjęcia: KPRP