W dniu 22.11.2023 r. uczniowie kl. 2TL oraz kl. 3TPS wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Głównym punktem wycieczki było Muzeum Historii Polski – nowe miejsce na mapie polskich instytucji kultury, które zainaugurowało swoją działalność 28 września 2023r. Gmach Muzeum Historii Polski znajduje się na terenie warszawskiej Cytadeli. Powierzchnia budynku wynosi ponad 44 000 m2. Na obiekt składają się 4 kondygnacje nadziemne i 2 podziemne.
Uczniowie mieli okazję zwiedzić wystawę czasową „Wielkie i małe historie” w której zaprezentowano m.in. siedem obrazów historycznych, namalowanych przez artystów należących do Bractwa Świętego Łukasza, i cztery tkaniny przedstawiające króla Jana III Sobieskiego wykonane według projektu Mieczysława Szymańskiego, przygotowane na wystawę światową w Nowym Jorku w 1939 roku. Zobaczyli również tzw. Polską Enigmę, czyli maszynę przeznaczoną do łamania niemieckich szyfrów. Ponadto na wystawie uczniowie mogli zobaczyć wiele eksponatów z czasów staropolskich: m.in. kolekcję ponad 20 pasów kontuszowych, obiekty związane z rozwojem nauki w dawnej Rzeczypospolitej, XVI-wieczną tapiserię (tj. tkaninę dekoracyjną) ze sceną z historii biblijnego króla Dawida oraz unikatowy kobierzec polski z początku XVIII w. Nie zabrakło również obiektów bardziej współczesnych, przekazanych do muzeum jako dary. To m.in. mundur gen. Stanisława Maczka oraz mundur service dress Samodzielnej Brygady Spadochronowej, należący do legendarnego żołnierza AK Ryszarda Białousa, a także płaskorzeźba wykonana przez niego już w trakcie powojennego pobytu na emigracji w Argentynie. Na wystawie znalazły się również obiekty pozyskane dzięki pracom archeologicznym, m.in. kule armatnie i koła od lawet podniesione z dna Wisły w Warszawie, przedmioty z gdańskiej Wyspy Spichrzów, a także obiekty wydobyte z krypt archikatedry w Lublinie czy z miejsca masowego mordu polskich oficerów w Charkowie. Obok nich znajdą się cenne dary: m.in. właz do "łodzi podwodnej", czyli tajnej żoliborskiej radiostacji Armii Krajowej z ul. Fortecznej 4, testament i taśma z nagraniem ostatniego przesłania Ryszarda Siwca oraz czasopisma drugiego obiegu z epoki PRL.
Wychodząc z Muzeum odwiedziliśmy również miejsce pamięci - Bramę Straceń – wschodnią bramę Cytadeli Warszawskiej, zbudowaną w latach 1833–1835 jako Wrota Iwanowskie. Cmentarz-mauzoleum więźniów politycznych straconych w Królestwie Kongresowym.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Legii. Nowy stadion Legii powstał w miejsce starego, który służył klubowi od 1930 roku. Po całkowitej przebudowie Stadion Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oficjalnie otwarto 7 sierpnia 2010 roku, a główną atrakcją towarzyszącą ceremonii był mecz Legii z Arsenałem Londyn. Stadion Legii to jedna z najnowocześniejszych aren sportowych w kraju. Obiekt posiada specjalne oświetlenie, a także oświetlenie płyty boiska. Zwiedzanie stadionu rozpoczęliśmy od obejrzenia trybun, jak dowiedzieliśmy się od Pana przewodnika pojemność stadionu Legii wynosi dokładnie 31 006 miejsc. Stadion posiada cztery główne trybuny, najważniejsza dla każdego prawdziwego, najbardziej zagorzałego kibica jest Trybuna Północna (tzw. „Żyleta”). To tutaj bije kibicowskie serce stadionu i to stąd gniazdowy kieruje dopingiem. Na tym sektorze panują nieco inne reguły niż na pozostałych trybunach, tu też tworzona jest cała najlepsza oprawa meczu. Kolejna trybuna to Trybuna Zachodnia, to tutaj znajduje się klub biznesowy - Silver i Gold Club dla gości VIP oraz 40 ekskluzywnych lóż (wraz z całym zapleczem). Mogliśmy zobaczyć taka lożę od wewnątrz. Na „Zachodniej” znajduje się również trybuna prasowa, a pod nią mieszczą się szatnie, baza sportowa klubu i zaplecze konferencyjno-medialne, tzw. Sky box, z którego prasa i telewizja ma wspaniały widok na płytę boiska. Natomiast na Trybunie Południowej zlokalizowany jest sektor rodzinny i sektor gości. Na Trybunie Wschodniej część krzesełek układa się w duży napis „LEGIA”. Na korytarzach stadionu tuż przy wejściu na płytę boiska mogliśmy zobaczyć zdjęcia wszystkich piłkarzy jacy kiedykolwiek grali w klubie Legia Warszawa. Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Legii, kolekcja muzealna ciągle powiększa się o nowe eksponaty i to zarówno związane z najświeższymi wydarzeniami, jak i z tą najbardziej zamierzchłą historią.
W drodze powrotnej zajechaliśmy do Multikina Atrium Targówek na seans filmowy.