W dniu 24 maja 2023r uczniowie i uczennice klasy I LO o profilu menedżersko-ekonomicznym wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę przedmiotową do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Wyszkowie.

Celem wycieczki było poznanie kolejnego podmiotu działającego w mikrootoczeniu przedsiębiorstwa. Wcześniej uczniowie byli już z wizytą w Urzędzie Skarbowym w Wyszkowie. Firmy funkcjonujące na ryku zawsze pozostają we wzajemnej zależności ze swoim otoczeniem. Współcześnie przedsiębiorstwa funkcjonują w otoczeniu, które jest zmienne i szybko ewoluuje. Aby mogły efektywnie produkować lub świadczyć usługi i rozwijać się muszą aktywnie reagować na zmiany zachodzące w ich otoczeniu.

Młodzież w ramach poznawania otoczenia bliższego przedsiębiorstwa mogła zapoznać się z zadaniami i organizacją pracy Inspektoratu ZUS. Wizyta była wcześniej zaplanowana. Na uczniów czekała już pani Danuta Rogalska – specjalista, doradca emerytalny. Pracownik z długoletnim doświadczeniem zawodowym. Opowiedziała jakie sprawy można załatwić w ZUS. Przypomniała, że dzięki rozwojowi technologii można załatwić sprawę nie wychodząc z domu lub zarezerwować termin wizyty. Potrzebujemy wówczas tylko dostępu do Internetu, komputera, tabletu lub telefonu z działającą kamerką, głośnikiem i mikrofonem. Link do rezerwacji e-wizyty oraz szczegółowe informacje znajdziemy na: www.zus.pl/e-wizyta. Kontaktować z placówkami ZUS można się w określonej roli – jako płatnik składek, jako ubezpieczony lub świadczeniobiorca.

Chociaż ZUS zazwyczaj kojarzy nam się z emeryturą i osobami w podeszłym wieku, którzy zakończyli swoją aktywność zawodową, to dobrze wiedzieć, jak się do tego przygotować, by jesień życia mogła być spokojna. Każdy podmiot funkcjonujący na rynku zgodnie z przepisami musi być zgłoszony do ubezpieczeń jako płatnik składek. W imieniu podmiotu działają jego właściciele, członkowie zarządu lub inne upoważnione osoby. Uczymy się więc praktycznie. Podczas spotkania młodzież zapoznała się z licznymi obowiązkami płatnika składek, które menedżer powinien znać, aby sprawnie zarządzać przedsiębiorstwem.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) to narzędzie, które umożliwia klientom dostęp do ich danych w ZUS oraz świadczonych przez instytucję świadczeniach. Przez Internet przedsiębiorca uzyska informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach, sprawdzi informacje o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń. Wyśle przez bezpłatną aplikację ePłatnik też dokumenty ubezpieczeniowe oraz otrzyma odpowiedzi na przesłaną do ZUS korespondencję. Uczniowie i uczennice poznali stanowiska obsługi klientów instytucjonalnych i fizycznych, poznali ułatwienia jakie dedykowane są osobom niedowidzącym lub niedosłyszącym.

Zdobyta wiedza zaowocuje. Może pomogą babci lub dziadkowi w kontakcie z ZUS. W przyszłości, kiedy znów wrócą jako klienci z określoną do załatwienia sprawą będą wiedzieć, jak skorzystać z systemu informowania i kierowania ruchem, który znajduje się we wszystkich placówkach w całym kraju oraz jakie obowiązują procedury w danej sprawie albo załatwią sprawę zdalnie.