dzienotwary2024

Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska i świadomość pogłębiającego się kryzysu. Z tej okazji przypominamy, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę.

Co szkodzi Ziemi?

Istnieje kilka czynników, które wypływają na postępujący kryzys naszej planety. Najważniejsze z nich to:

• zmiany klimatyczne
  • wzrost populacji
  • konsumpcjonizm
  • coraz szybsza urbanizacja
  • niedobór wody
  • katastrofy ekologiczne

Co może uratować Ziemię?

W trosce o naszą planetę warto wprowadzić rozwiązania, które mają korzystny wpływ dla ekologii. Mowa o ograniczeniu jedzenia mięsa, którego produkcja pochłania wiele litrów wody. Mając na uwadze ochronę środowiska dobrym pomysłem jest zmiana środka transportu z samochodu na rower lub komunikację miejską. Warto również ograniczyć zużycie wody. Należy również zrezygnować z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Plastik stanowi zagrożenie dla zwierząt a dodatkowo zaśmieca naszą planetę. Ważne jest również, aby oszczędzać prąd i nie kupować rzeczy z których nie korzystamy.

Co roku podejmowane są różne inicjatywy w celu ratowania naszej planety. Zachęcam Was, drodzy uczniowie do wdrożenia ciekawych inicjatyw na rzecz Matki Ziemi. Udokumentujcie ( zdjęcia) własne proekologiczne działania i dostarczcie do nauczyciela geografii do 15 kwietnia.