ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

12 grudnia uczniowie z klas I i II technikum logistycznego, pod opieką pani Joanny Czembrowskiej, pani Agnieszki Rychlickiej i pana Przemysława Ochmańskiego zwiedzali centrum logistyczne firmy Inter Cars w Zakroczymiu.
Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu to przede wszystkim miejsce zastosowania nowoczesnych rozwiązań w jednym zintegrowanym magazynie. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce i Europie.
Obiekt w Zakroczmiu posiada łącznie 65 tys. m² powierzchni magazynowej. Przyjęcia i wydania towaru są realizowane za pomocą około 40 bram rozładunkowych. Magazyn realizuje podstawowe zadania logistyczne firmy ILS, takich jak przyjęcie towarów od dostawców, realizacja zamówień i wydań towarów dla klientów, obsługa zwrotów towaru, obsługa przeładunków „Cross-docking” oraz usługi konfekcjonowania towaru.
Główny magazyn, który zwiedzaliśmy to kompletna 4 poziomowa zabudowa regałowa, 17 tys. miejsc paletowych i 18 tys. miejsc półkowych oraz system taśmociągów o łącznej długości ok. 11 km. Sortowanie towarów odbywa się automatycznie za pomocą urządzeń zwanych sorterami. Jednym z nich jest sorter o poprzeczno-taśmowej konstrukcji, który umożliwia sortowanie ok. 20 tys. sztuk towaru na godzinę. Po zeskanowaniu towary są ręcznie wprowadzane na przesuwające się czterokątne taśmy. W przewidzianym miejscu taśma kieruje znajdujący się na niej towar w prawo lub w lewo. Operacja skierowania towaru do odpowiedniego zrzutu odbywa się poprzez mechaniczne obracanie taśmy. Sorter posiadać będzie 720 zrzutów. Majstersztykiem technicznym jest jednoczesny zrzut towarów ciężkich (tarcz hamulcowych) i lekkich (żarówek), co wymaga regulowania prędkości zrzutów z taśm, kąta wpadania towarów do zrzutów oraz precyzyjnego ich wyhamowania, by nie zostały uszkodzone.
Nasza wycieczka miała charakter interdyscyplinarny, obejmujący szeroki wachlarz wiedzy z kilku przedmiotów zawodowych. Była ciekawą formą nauki pozalekcyjnej, źródłem wielu obserwacji i doświadczeń. Młodzi logistycy mieli okazję poznać zasady funkcjonowania nowoczesnego centrum, pracę biura obsługi klienta, działu planowania transportu oraz magazynu. Wycieczka okazała się dla uczniów cennym źródłem wiedzy, a zdobyte informacje z pewnością wykorzystają w przyszłości!
Serdecznie dziękujemy pracownikom firmy Inter Cars oddział w Zakroczymiu za przygotowanie oraz przeprowadzenie niezwykle interesujących zajęć.