ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

 24 listopada 2022 roku w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” odbyło się podsumowanie projektu „Świat pracy wokół nas - podnoszenie jakości kształcenia zawodowego”o numerze 2019-1-PL01-KA102-062030 w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
W projekcie wzięło udział 32 uczniów z zawodów: technik logistyk, technik pojazdów samochodowych, technik elektryk, technik handlowiec, technik informatyk. Partnerem zagranicznym CEZIU „Kopernik” była hiszpańska firma Tribeka Training Lab, S.L.U., która należy do grupy ENT (Education and Training Network).
ENT przez 5 kolejnych lat zdobywał prestiżowe nagrody StudyTravel Star Awards w kategorii Work Experience Provider w Londynie, dołączając na stałe do ST Super Star Hall of Fame (dla tych, którzy wygrali swoje kategorie łącznie pięć razy, co stanowi maksymalną ilość, jaką dowolna organizacja może wygrać w pojedynczej kategorii w ST Star Awards.).
Uczniowie odbywali staż w hiszpańskich firmach w Maladze, w regionie Andaluzja. Uczestnicy projektu pracowali po 8 godzin dziennie, realizując zadania ujęte w programach praktyk dostosowanych do potrzeb danego zawodu. Pracodawcy bardzo chwalili zaangażowanie uczniów podczas odbywania stażu, doceniali punktualność i pracowitość.
Po pracy oraz w dni wolne uczniowie wykorzystywali czas na poznawanie hiszpańskiej kultury, tradycji oraz historii. Jedną z postaci świata kultury kojarzącą się z Malagą niewątpliwie jest Pablo Picasso hiszpański artysta malarz, grafik. Młodzież zwiedziła kilka miejsc z nim związanych. Casa Natal to dom, w którym urodził się Picasso, Muzeum Pabla Picassa, w którym znajdują się największe jego dzieła oraz park Jardin de Picasso.
Poznać kulturę hiszpańską uczniowie mogli m. in. przy okazji obchodzonych świąt religijnych przez Hiszpanów, kiedy ulicami miast przemieszczają się liczne i barwne procesje wychodzące z Katedry. Katedra La Manquita, to symbol miasta, najstarsza i największa budowla architektoniczna w Maladze. Podziw uczniów budziła najstarsza część miasta z takimi zabytkami jak Alcazaba, arabska pałacowo-obronna fortyfikacja Malagi wraz z Gibralfaro – zamkiem górującym nad miastem. Z tego miejsca podziwiali panoramę miasta. W tej części znajduje się również Teatr Rzymski, najlepiej zachowany symbol starożytnej Malagi.
Piękna słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu również miejscowych plaż oraz innych miejsc wartych obejrzenia. Ciekawą atrakcją dla uczniów był rejs katamaranem po Morzu Śródziemnym.
Podczas pobytu uczestnicy stażu mieli obowiązek uczestniczenia w cotygodniowych spotkaniach online z pracownikiem biura Tribeka. W trakcie tych spotkań wyjaśniano uczniom sposób prowadzenia dokumentacji, także mieli możliwość wyrażenia swojej opinii oraz zgłoszenia wątpliwości dotyczących miejsc pracy czy też zakwaterowania. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat potwierdzający udział w projekcie. Uczniowie podziękowali wszystkim pracownikom biura Tribeka za wspaniałą organizację i przebieg projektu.
Uczestnicy projektu wrócili do Polski z dużym bagażem doświadczeń zawodowych, wspomnień i wzruszeń. Poszerzyli posiadaną wiedzę i podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe. Odbywany staż pozwolił na porównanie technik i metod pracy przyjętych w Polsce z metodami stosowanymi w firmach hiszpańskich. Dodatkowym atutem było nabycie umiejętności pracy w zespole wielokulturowym, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim i nauka języka hiszpańskiego. Mimo początkowych trudności związanych z przystosowaniem się do nowych miejsc i języka, udało się im dość szybko przywyknąć do wymagań stawianych przez pracodawców. Uczniowie sumiennie realizowali zaplanowany program praktyk, a zdobyte w Hiszpanii doświadczenie przełożyło się na większą otwartość oraz pewność siebie. Dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd zagraniczny.
Podczas pobytu opiekunami grupy z ramienia CEZiU „Kopernik” były pani Małgorzata Dziekciowska oraz pani Monika Lipka, koordynatorem projektu była pani Agnieszka Gołębiewska.