ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

W dniu 25.11.2022r. uczniowie CEZiU „Kopernik” z klasy IV TEp – Patryk Jastrzębski i Dawid Piątek przeprowadzili w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Trzaskomy w Porządziu lekcję z obsługi stacji lutowniczej z kolbą gorącego powietrza. Najpierw omówili młodszym słuchaczom budowę stacji i wyjaśnili do czego ona służy, a następnie zademonstrowali jej użycie do odlutowywania elementów oraz do ich lutowania. Uczniowie klas V, VI i VII Szkoły Podstawowej bardzo chętnie chłonęli wiedzę i obserwowali jej zastosowanie w praktyce. Z dużym zaangażowaniem pod bacznym okiem starszych kolegów sami lutowali i oceniali efekty swojej pracy.

Co to jest i w czy pomaga nam lutownica? Wszystkie stacje lutownicze (nazywane często lutownicami) służą do spajania elementów metalowych przy użyciu spoiwa – lutu o niższej temperaturze niż łączonych części. W procesie lutowania powierzchnia spajanych metali nie zostaje stopiona, czym głównie różni się ten proces od spawania. Lutownica to podstawowe narzędzie pracy elektronika-serwisanta i prawdobodobnie drugie z kolei po oprogramowaniu CAD w przypadku konstruktorów. Niezależnie, czy zajmujemy się układami analogowymi, czy cyfrowymi, dobry sprzęt lutowniczy pozwala znacząco usprawnić prototypowanie.

Cechy dobrej stacji lutowniczej to:

- płynna regulacja temperatury grota,

- możliwość i dostępność wymiennych grotów lutowniczych,

- bezpieczne napięcie zasilania kolby max.24Vac, - grzałka lutownicy zintegrowana z czujnikiem temperatury (stabilizacja temperatury grota).

Opiekunem młodzieży była Pani Anna Gładkowska. Oto kilka zdjęć z tej nietypowej lekcji a jednocześnie z promocji naszej szkoły.