ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

W dniu 9 listopada 2022r. uczniowie klasy 1 TL wraz z wychowawcą wybrali się do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. C.Norwida w Wyszkowie celem zwiedzenia aktualnych wystaw zorganizowanych przez bibliotekę oraz poznania zasad funkcjonowania biblioteki pod względem logistycznym.

Pierwszym punktem było zwiedzanie wystawy „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało…”. Jest to wystawa objazdowa z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, która powstała przy współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym. Wystawa przedstawia słabo znany region etnograficzny zwany Urzeczem, położony po obu stronach Wisły między Czerskiem a Warszawą. Mieszkańcy tego terenu różnili się tradycjami, kulturą, strojem, a nawet kuchnią, od typowej ludności dawnego Mazowsza zamieszkującej tzw. „górne pola”. Tereny „u rzeki” to żyzne gleby, naniesione przez Wisłę, dzięki temu uprawiano tu dużo warzyw i owoców, zajmowano się rybołówstwem i wikliniarstwem, a także spływem towarów rzeką do Warszawy. Historię Urzecza poznawaliśmy poprzez zaprezentowane eksponaty archeologiczne od schyłku epoki lodowcowej (12 tys. lat temu).

Kolejnym punktem było zwiedzanie wystawy „Średniowieczne źródła naszego dziedzictwa Sofia Kijowska - Ostrów Lednicki". Jest to wystawa, która prezentuję wspólne polsko-ukraińskie dziedzictwo historyczne oraz relacje Polski piastowskiej i Rusi kijowskiej we wczesnym średniowieczu. Wystawa ta powstała w wyniku starań dwóch ośrodków muzealnych - Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Narodowego Rezerwatu Sofia Kijowska. Wystawa jest objęta Patronatem byłego Ambasadora Ukrainy w RP Andrija Deszczycy.

Kustoszem wystaw była Pani Ewa Roguszewska - pracownik wyszkowskiej biblioteki, której dziękujemy za miłe przyjęcie i ogrom przekazanej wiedzy na temat ww. wystaw.

Dodatkowo uczniowie mieli okazję poznać zasady funkcjonowania biblioteki miejskiej. Poznali strukturę organizacyjną, odwiedzili poszczególne działy biblioteki, a także przekonali się jak ważne jest zastosowanie logistycznych systemów informatycznych w bibliotece. Wizyta w bibliotece to również niezapomniana lekcja zawodoznawcza, która pokazała młodzieży zastosowanie logistyki w praktyce.