Wielkanoc 2024 gotowe.jpg

W dniu 6.10.2022r. uczniowie z kl. II THE i II TPS wraz z opiekunami odbyli wycieczkę historyczną szlakiem pomników wyszkowskich. Pierwszym punktem był cmentarz parafialny przy ulicy Białostockiej, gdzie odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza oraz stare nagrobki z szarego piaskowca z 1848r. (np.: małżeństwa Leskich- dziedziców z Krąg). Nie zapominając o naszych najbliższych odwiedziliśmy również nagrobki nieżyjących nauczycieli i uczniów CEZiU „Kopernik”. Następnie uczniowie wysłuchali wykładu nauczycieli na temat historii cmentarza żydowskiego, znajdującego się na skraju Wyszkowa, a także informacji o tablicy upamiętniającej dowódcę powstania warszawskiego-Mordechaja Anielewicza. W tym miejscu uczeń klasy II TPS – Antoni Kwiatkowski przypomniał uczestnikom wycieczki informację dotyczące powstania i położenia miasta – Wyszków. Kolejnym punktem wycieczki był pomnik upamiętniający pomordowanych przez bolszewicką czerezwyczajkę, przy którym również uczniowie wysłuchali historii m.in.: o Antonim Wołowskim i innych.

Następnym punktem naszego spaceru był pomnik upamiętniający Jerzego Różyckiego- matematyka i kryptologa, absolwenta wyszkowskiego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej, który razem z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Następnie przeszliśmy pod pomnik Cypriana Norwida (ur. 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach. - zm. 23 maja 1883 w Paryżu) - polskiego poety, prozaika, dramatopisarza, eseisty, grafika, rzeźbiarza, malarza i filozofa, często uznawanego za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Kultywując pamięć naszego poety uczniowie wysłuchali wiersza tegoż poety pt.: “Moja piosenka”recytowanego przez ucznia klasy II TP- Dawida Dylewskiego. Utwór wprowadził młodzież w zadumę. Następnym punktem był marmurowy Obelisk Wazów z XVII w., który został wystawiony w 1655 roku według projektu Giovanniego Baptysty Gisleniego - nadwornego architekta dynastii Wazów w Polsce. Ufundowany był przez króla Jana II Kazimierza, dla uczczenia pamięci brata - Karola Ferdynanda Wazy, biskupa płockiego, który spędził w Wyszkowie ostatnie lata swojego życia. Wykonany został z krajowego czerwono - brązowego marmuru, na ścianach cokołu z czterech stron widnieją płaskorzeźby herbu dynastii - snop zboża z koroną. Całość zakończona jest kulą z krzyżem podwójnie przekreślonym, zainstalowanym prawdopodobnie później. Następnie młodzież powędrowała pod POMNIK GLORIA VICTIS (chwała zwyciężonym). Pomnik powstał, aby upamiętnić miejsce zbrodni dokonanych podczas I i II Wojny Światowej w Katyniu i w Oświęcimiu. Z tyłu pomnika znajduje się kalendarium zdarzeń. Ostatnim punktem wycieczki był budynek u zbiegu ulic Zakolejowej i Pułtuskiej - willa z połowy lat dwudziestych XX wieku. W czasie okupacji miała tam siedzibę niemiecka żandarmeria: zatrzymani byli tu męczeni, zabijani, zabitych grzebano w ogrodzie za domem (po wojnie zwłoki ekshumowano). W październiku 1959 roku przed budynkiem odsłonięto pomnik ufundowany przez społeczeństwo Wyszkowa. W grudniu 1944 roku w willi utworzono szpital, 18 lat później ulokowano w nim sanepid i przychodnię zdrowia. Obecnie willa ma prywatnego właściciela.W trakcie wycieczki, przy głównych punktach młodzież składała kwiaty i zapalała znicze. Kierownikiem wycieczki była Pani Jadwiga Ludwiniak, a opiekunami: Pani Danuta Przybysz i Pani Anna Gładkowska.

Wycieczka była niesamowita i pozwoliła nam poznać historię Wyszkowa, o której na pewno wielu z nas nie wiedziało.