ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

 "Na liście słów, którym przywrócono życie, znalazł się na przykład absztyfikant, czyli mężczyzna konkurujący o względy kobiet. Odżyła także gawiedź, będąca niegdysiejszą nazwą pospólstwa, hałastry lub gromady chuliganów”- to tylko krótki fragment jednego z dyktand, które pisali uczniowie biorący udział w I Powiatowym Konkursie Ortograficznym „O Pióro Kopernika”.

Konkurs odbył się 21 kwietnia 2022r.  w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej ,,Kopernik”. W kategorii szkół podstawowych wzięło udział czterdziestu sześciu uczniów z dwudziestu trzech placówek powiatu wyszkowskiego, natomiast w kategorii szkól średnich dwadzieścioro dwoje z sześciu szkół powiatu wyszkowskiego, jednej z powiatu pułtuskiego i jednej z powiatu łochowskiego.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Pani Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dr hab. Violetty Wróblewskiej, prof. UMK oraz patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego Pana Jerzego Żukowskiego. Dyktanda, z którymi zmierzyli się uczniowie przygotowała Pani Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK w Toruniu.

Gości przywitała Pani Dyrektor Monika Kluczek słowami: ”Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas niczym lato ortografią i interpunkcją”. Witając przybyłych uczniów stwierdziła, że w tym konkursie nie ma przegranych, bo fakt, że biorą udział w tak dużym wydarzeniu świadczy o tym, że są najlepsi z najlepszych w szkole, gminie i w powiecie.

Jury w składzie: Pani Agnieszka Deptuła Naczelnik Wydziału Oświaty Powiatu Wyszkowskiego, Pani Marzena Dyl radna powiatowa i nauczyciel języka polskiego, Pani Joanna Kaniewska nauczyciel języka polskiego CEZiU ”Kopernik” zadecydowało, że laureatami konkursu zostali:

W kategorii szkół podstawowych:

  • I miejsce -Bartosz Wyszyński z SP w Leszczydole Starym,
  • II miejsce -Maria Szewczyk z SP Nr 5 w Wyszkowie,
  • III miejsce - Antoni Dudzik SP Nr 1 w Wyszkowie,

Wyróżnienia:

  • Lena Buźniak - I Językowa Szkoła Podstawowa „Language” w Wyszkowie,
  • Maciej Długołęcki - SP w Długosiodle,
  • Magdalena Bryl - SP Nr 1 w Wyszkowie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych:

  • I miejsce - Marta Piekarska LO im. Piotra Skargi w Pułtusku,
  • II miejsce -Julia Marciniak ZS Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie,
  • III miejsce -Michał Świętoń I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie,

Wyróżnienia:

Jan Łojek i Jowita Sierzan z LO im. Piotra Skargi w Pułtusku.

"Stephen King - wybitny pisarz amerykański mistrz grozy, horroru, mówił, że błędy ortograficzne to literackie odciski palców człowieka, więc bardzo się cieszę, że w tym przypadku wzięliście udział w tym konkursie i wykazaliście się poprawną pisownią i zasadami gramatycznymi" - powiedział wicestarosta Leszek Marszał nagradzając uczestników.

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i upominki, laureaci cenne nagrody rzeczowe, a zwycięzcy wrócili do domu z Piórami Kopernika. Nauczyciele poloniści przygotowujący uczniów otrzymali podziękowania.

Konkurs miał na celu doskonalenie poprawności ortograficznej, ale też był jedną z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień uczniów. Mamy nadzieję, że konkurs ten zapoczątkuje modę na ortografię i stanie się jednym z większych wydarzeń edukacyjno – kulturalnych w powiecie.