Po raz pierwszy Dzień Ziemi został ogłoszony w San Francisco (USA), 21 marca 1971 roku. Sam pomysł organizacji takiego święta zrodził się wśród osób, które wspierały akcję ratunkową podczas wycieku ropy naftowej u wybrzeży Santa Barbara w Kaliforni - katastrofy ekologicznej, która kosztowała życie dziesiątki tysięcy zwierząt morskich i ptaków. Do Polski idea Dnia Ziemi dotarła w latach 90.
Dzień Ziemi to przede wszystkim okazja, by promować świadomość opinii publicznej na temat zagrożeń dla środowiska naturalnego i motywować prawodawców do działań w tej sprawie: promowania proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowania wspólnej odpowiedzialności, uświadamiania ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.
Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie. O zdrowie naszej planety można i warto dbać na co dzień, poprzez szereg z pozoru niewielkich zmian w naszym zachowaniu. Oto kilka sposobów na ochronę środowiska każdego dnia:
- Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi, dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
- Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
- Nie marnuj wody - na przykład zakręć kran, gry myjesz zęby.
- Nie marnuj jedzenia.
- Nie marnuj prądu
- Posadź drzewo
- Kupuj produkty ekologiczne.
- Powtórnie wykorzystuj pojemniki z plastiku.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!
Linki z informacjami: Światowy Dzień Ziemi