24135 fotoWidzieliście młodych ludzi w mundurach uczestniczących w uroczystościach patriotycznych, akcjach społecznych lub po prostu idących przez miasto? To uczniowie Oddziałów Przygotowania Wojskowego, które od 2020 r. działają w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie. Młodzież nabywa unikalne umiejętności, których nie mają szansy zdobyć uczniowie innych profili. Nauka w klasach mundurowych może być początkiem ciekawej przygody, która stanie się pasją i sposobem na dorosłe życie.

Wyjątkowe umiejętności i doświadczenie
Na co dzień uczniowie reprezentują szkołę uczestnicząc apelach pamięci, pełniąc honorowe warty, czy biorąc udział w pokazach walk. Zawsze robią wrażenie na uczestnikach wydarzeń. Oddział Przygotowania Wojskowego jest świetną opcją dla młodych ludzi, szczególnie tych, którzy swoją przyszłość chcą związać z wojskiem. Ale nabyte umiejętności, doświadczenie, ukształtowanie charaktery mogą się przydać także w codziennym, dorosłym życiu. Młodzi ludzie uczą się od fachowców z dużym doświadczeniem, szkolą się na terenie jednostki patronackiej 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Przygotowanie do działania w polu walki, poznanie technik pokonywania terenu i przeszkód terenowych, poznanie zasad musztry indywidualnej i zespołowej, marszu itp. to tylko wycinek tego, czego uczą się podczas 4 lat edukacji w CEZiU „Kopernik”.

Nauka od najlepszych
Uczniowie przechodzą też szkolenia strzeleckie. Przeszkodą nie jest tu brak strzelnicy w powiecie wyszkowskim. Młodzież wraz z instruktorami korzysta z miejsc, których jest już sporo na Mazowszu. Szkolić należy się ciągle, szczególnie od najlepszych, a wśród prowadzących zajęcia strzeleckie nauczyciel CEZiU „Kopernik”, żołnierz z ponad 23-letnim doświadczeniem (w tym w jednostce specjalnej), instruktor sportu, wychowawca młodzieży Andrzej Nowak. Profesjonalista, skupiony na pracy, cierpliwy. Jeśli strzelałeś kiedyś z broni, będziesz zdobywał kolejne umiejętności. Jeśli nie miałeś jej nigdy w ręku, w porządku, nauczysz się wszystkiego. W Oddziale Przygotowania Wojskowego masz szansę na naprawdę ciekawą edukację, przygodę, którą być może będziesz wspominał wiele lat.

Krok po kroku
Treningi uczniów CEZiU „Kopernik” odbywają się m.in. na strzelnicy FSO w Warszawie. Kilka tygodni temu wraz z młodzieżą w zajęciach uczestniczyła wicedyrektor CEZiU „Kopernik” Małgorzata Szewczyk. Najpierw – instruktaż na temat zasad bezpieczeństwa. To najważniejszy element na każdym treningu na strzelnicy. Ten, który realizowany był pod koniec listopada polegał na dobywaniu broni z kabury, wymianie magazynka i oddawaniu strzałów do celu. Jaką przyjąć postawę, jak chwycić broń i magazynek przy jego wymianie. Każdy ruch, spojrzenie, kontrola oddechu – wszystko ma znaczenie w strzelectwie. Ale wszystko powoli, zajęcia zawsze rozpoczynają się od podstawowych zasad, by potem przejść do opanowania kolejnych. Tu nie ma pośpiechu. Nie wiesz czegoś? Dopytaj. Masz problem z obsługą broni? Zgłaszaj. Instruktorzy są otwarci i zaangażowani.

Chcesz wiedzieć więcej? Zgłoś się
A to tylko niewielka część spośród praktycznych zajęć uczniów klas mundurowych. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zastanawiacie się nad wyborem szkoły, warto pomyśleć o Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”. Szkoła na bieżąco na swoim profilu na Facebooku pokazuje, czym żyją uczniowie. Bo szkoła to nie tylko siedzenie w ławkach – to ciekawe projekty, akcje społeczne, czy chociażby zajęcia na strzelnicy. Wszystkich zainteresowanych tym, jak wygląda nauka szkoła zachęca do wizyty w jej siedzibie. Kontakt – sekretariat 297424861.

Artykuł i zdjęcia publikujemy za zgodą i wiedzą Tygodnika "Wyszkowiak"