W tym roku KOPERNIK wznawia pomoc dla Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusa. Ideę "Zbieramto w szkole" najlepiej opisuje zawołanie: zbieraj - pomagaj - odbieraj nagrody.

Co możemy zbierać?
1. Srebrny i złoty „złom” – np. zerwane łańcuszki, medaliki, pojedyncze kolczyki, zepsute kolczyki lub pierścionki, bransoletki, niepotrzebna srebrna i złota biżuteria.
2. Zużyte baterie – różnego rodzaju i rozmiaru.
3. Stare telefony komórkowe oraz smartfony – zepsute i działające stare telefony (z klawiszami) oraz wszystkiego rodzaju smartfony (telefony z ekranem dotykowym).
4. „Dobre monety” – polskie grosze (wszystkie nominały), monety kolekcjonerskie, zniszczone pieniądze np. „zgniecione” monety, wyprane i podarte banknoty oraz bilon i banknoty z całego świata, również te wycofane z obiegu (np. niemieckie marki, korony słowackie, lity litewskie…).
5. Znaczki pocztowe - nowe i używane (używane należy wyciąć z zachowaniem 1 cm marginesu)
6. Klocki LEGO – tylko oryginalne klocki firmy Lego.
7. Zegarki tarczowe – zbieramy tylko zegarki na rękę, nie zbieramy zegarów ściennych i typu „budzik”.

Dzięki zbiórkom możliwa jest dwojaka pomoc. Pomagamy środowisku, aby jak najmniej niebezpiecznych odpadów trafiało na wysypiska śmieci. Edukujemy ekologicznie dzieci i młodzież. Jednocześnie możemy pomagać sercańskim misjonarzom w Afryce czy Azji np. w budowie studni lub fundowaniu stypendiów szkolnych dzięki darowiznom od firm recyklingowych.
Projekt zawiera w sobie też program partnerski. Każdej darowiźnie przyporządkowana jest określona liczba punktów, które można wymienić na nagrody: książki, filmy, torby ekologiczne, dewocjonalia.
Akcję w szkole koordynują następujący nauczyciele: Pani Anna Gładkowska, Pani Monika Lipska, Pani Jadwiga Ludwiniak, Pani Danuta Przybysz. Zepsute produkty przynosimy do Pań koordynatorek.