JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO NAUKI?

Chcesz przyswoić większą partię materiału lub zbliża się wystawianie ocen semestralnych, ważny sprawdzian lub egzamin, ale z jakiegoś powodu nie możesz się zmotywować? Czy obecnie, w czasie nauki zdalnej, zmagasz się ze znalezieniem motywacji potrzebnej do podjęcia działania i rozpoczęcia nauki? Poznaj kilka prostych sposobów, które (mam nadzieję), pomogą Ci zmotywować się do nauki, przyswoić dużą partię materiału czy zaliczyć dowolny egzamin.

1. Znajdź ważne powody do nauki!

Nigdy nie będziesz naprawdę zmotywowany, jeżeli nie będziesz dokładnie wiedzieć po co i dlaczego się uczysz. Chodzi o zrozumienie prawdziwej wartości nauki, która może poprawić jakość Twojego życia. Nawet jeżeli nauka jakiegoś przedmiotu, w danej chwili, wydaje Ci się niepotrzebna, to w szerszym kontekście może ona wpłynąć np. na otrzymanie promocji do następnej klasy, co później umożliwi Ci ukończenie szkoły, podjęcie studiów, zdobycie upragnionej pracy itd. Mając to na uwadze, stwórz listę korzyści płynących z nauki!

2. Zrób porządek w miejscu nauki!

Trudno być zmotywowanym w otoczeniu, które jest nieprzyjemne lub przytłaczające. Miejsce, w którym panuje bałagan, sprawi, że będziesz czuł się niekomfortowo – może też odciągać Twoją uwagę od nauki. Stwórz lub znajdź miejsce, które będzie: wolne od rozpraszaczy i dobrze zorganizowane oraz czyste. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne materiały do nauki. Dzięki temu będziesz bardziej skupiony i produktywny.

3. Stwórz sobie system nagród!

Trudno pozostać zmotywowanym, kiedy na horyzoncie nie widać nagród! Nagrody mają wartość, kiedy realizujesz cele długoterminowe, jak np. zdanie ważnych egzaminów. Realizowanie takich celów jest wyzwaniem, ponieważ będzie wymagało od Ciebie zainwestowania znacznej ilości czasu i energii. Pomoże Ci rozłożenie dużych partii materiału na mniejsze etapy, które będą wspierane przez system adekwatnych nagród. Kiedy zrealizujesz już swój długoterminowy cel, możesz nagrodzić się czymś ekstra!

4. Ucz się z innymi!

Jednym z powodów niskiej motywacji do nauki może być brak możliwości dzielenia się wiedzą z innymi i nauka w samotności. Warto znaleźć kogoś, z kim będziesz na bieżąco dzielić się wiedzą, spostrzeżeniami i przemyśleniami. Znajdź kolegę lub koleżankę, z którymi będziesz mógł systematycznie się spotykać (Skype, Massenger) i wspólnie monitorować postępy w nauce. Zadawajcie sobie pytania, rozmawiajcie o tym co było dla Was najbardziej fascynujące – tak, aby stale mieć chęć do dalszego zgłębiania wiedzy. Zyskasz fantastyczną dźwignię motywacyjną i kolejny powód, dla którego warto się uczyć!

5. Wprowadź poranną rutynę!

To, w jaki sposób rozpoczniesz swój poranek, może zdeterminować resztę Twojego dnia. Jeżeli rozpoczniesz dzień od czegoś inspirującego, to łatwiej będzie Ci później być zmotywowanym i skupionym. Jeżeli rozpoczniesz dzień od czegoś chaotycznego, wtedy prawdopodobne jest, że utoniesz w „morzu” rozpraszaczy. Ta poranna rutyna może składać się z czytania, medytacji, wyznaczania celów lub ćwiczeń fizycznych.

Opracowała: Elżbieta Rzeplińska – pedagog szkolny

Zachęcam Was do obejrzenia filmu – link: