ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

Drodzy Uczniowie!

Z powodu zamknięcia szkół i odwołania wszystkich wydarzeń, koncertów, seansów kinowych, zamknięcia siłowni i klubów fitness, jesteście zmuszeni zrezygnować z uczestnictwa w ważnych dla Was aktywnościach. Omijają Was także codzienne rozmowy z przyjaciółmi, udział w życiu szkoły i ulubionych zajęciach. Dla Was -młodych osób ta sytuacja, z którą przyszło się mierzyć, jest szczególnym wyzwaniem, któremu towarzyszy niejednokrotnie uczucie niepokoju, odizolowania i rozczarowania.

Jak możecie zadbać o swoje dobre samopoczucie podczas pandemii?

1.Niepokój jest czymś całkowicie normalnym!

Jeśli decyzja o zamknięciu szkół i alarmujące nagłówki w mediach wywołują u Was niepokój, wiedzcie, że nie tylko Wy tak to odczuwacie! Jest to prawidłowa reakcja organizmu w takiej sytuacji. Lęk, który odczuwamy w czasie pandemii COVID-19, pozwala nam podjąć decyzję o pozostaniu w domu, niespotykaniu się w dużych grupach, częstym myciu rąk, noszeniu maseczki w przestrzeni publicznej i powstrzymaniu się od dotykania twarzy. To uczucie pozwala na zachowanie bezpieczeństwa nie tylko Wam, ale dzięki tym działaniom chronicie innych. To pokazuje, że troszczycie się o innych, w tym o Waszych bliskich, zwłaszcza starszych członków rodzin.

2. Znajdźcie sobie zajęcie!

Kiedy przez dłuższy czas znajdujemy się w trudnej sytuacji bardzo pomocne jest znalezienie sobie zajęcia! Najlepiej, aby wypełnić swój wolny czas różnymi czynnościami np. odrabianiem pracy domowej, obejrzeniem ulubionego filmu, przeczytaniem książki, posłuchaniem ulubionej muzyki, pomocą rodzicom w różnych pracach domowych. Pomoże to w odnalezieniu harmonii w nowej codzienności.

3. Znajdźcie nowe sposoby na kontaktowanie się z przyjaciółmi!

Jeśli chcecie spędzić trochę czasu ze znajomymi, zachowując przy tym odpowiedni dystans, media społecznościowe są do tego najlepszym narzędziem. Oczywiście niczym nieograniczony czas korzystania z nowych mediów i siedzenie cały dzień przed monitorem nie jest zdrowe, dlatego niezwykle ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek w tej sytuacji.

4. Skupcie się na sobie!

Czy kiedykolwiek chcieliście nauczyć się czegoś nowego, przeczytać nową książkę, zacząć biegać, ćwiczyć albo grać na jakimś instrumencie? Teraz macie na to czas! Skoncentrujcie się na sobie i odkryjcie sposoby na wykorzystanie wolnego czasu w produktywny sposób, tak aby zadbać o dobre samopoczucie.

5. Poznajcie swoje uczucia!

Rezygnacja ze spotkań z przyjaciółmi, hobby, uprawiania sportu i dodatkowych zajęć jest rozczarowaniem dla nas wszystkich. Brak tych aktywności naturalnie łączy się z przykrymi uczuciami. Jaki jest najlepszy sposób na radzenie sobie z tymi emocjami? Otóż - przeżywanie ich! Nie bójcie się tego! Kiedy czujecie, że cierpicie, pozwólcie sobie przeżyć ten stan. Poznajcie i nazwijcie emocje, które Wam towarzyszą. Wtedy szybciej poczujecie się lepiej.

6. Bądźcie mili dla siebie i dla innych!

Kochani! Jeśli możecie pomóc innym (np. zrobić zakupy osobom starszym lub przebywającym w kwarantannie), to pomagajcie! Wasze zainteresowanie i wsparcie może wiele zmienić w życiu drugiego człowieka. Jeśli w tej trudnej rzeczywistości potrzebujecie wsparcia i pomocy – skontaktujcie się z przyjaciółmi, porozmawiajcie z bliskimi. Możecie również liczyć na pomoc wychowawcy, nauczycieli i swoich pedagogów szkolnych (kontakt poprzez e-dziennik lub e-maile: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Życzę Wam i Waszym rodzinom dużo zdrowia!

Elżbieta Rzeplińska – pedagog szkolny