ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

Kopernik wita BN 2024 gotowa

bn2024

Stefan Stanisław Okrzeja urodzony 24 kwietnia 1907 w Warszawie, zm. 5 września 1939 w Kręgach pod Wyszkowem, porucznik pilot Wojska Polskiego, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. W sierpniu 1939 r. Stefan Okrzeja znalazł się w Brygadzie Pościgowej, która w czasie wojny miała bronić nieba nad stolicą.

Podczas lotu bojowego 5 września dowodził samolotami P. 11. Nad wsią Kręgi zobaczyli lecące na Warszawę niemieckie Dorniery Do 17 i zaatakowali je. Jeden z bombowców został strącony, ale w walce zginął też por. Okrzeja. Miał 32 lata.

Został pochowany w pobliżu miejsca upadku samolotu, potem ciało przeniesiono na cmentarz parafialny w Wyszkowie. W 1947 r. pośmiertnie, nadano mu Srebrny Krzyż Virtuti Militari. W 1961 r. przy szosie z Wyszkowa do Serocka w pobliżu wioski Kręgi (w miejscu, gdzie rozbił się samolot) postawiono pomnik z rzeźbą w postaci złamanego śmigła. Na płycie wyryto słowa: „Tu dnia 5.IX.1939 roku poległ w obronie Ojczyzny w walce z hitlerowskim najeźdźcą porucznik pilot Stefan Okrzeja. Cześć jego pamięci"... We wrześniu 2005 r. odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika z udziałem delegacji wojskowych, pocztów sztandarowych, lokalnych władz oraz córki pilota Anny. Miejsce upadku zidentyfikowane na podstawie relacji świadków opisał i oznaczył na mapie, Juliusz Molski w książce „Wędrówki z notatnikiem i łopatą”, która została wydana w 2015 roku.

Pamiętając o tych wydarzeniach, uczniowie klas mundurowych wraz z nauczycielami panią Moniką Lipką, panem Andrzejem Grajczykiem oraz panem  Michałem Urbaniakiem oddali hołd bohaterowi, który poległ walcząc w obronie Ojczyzny.