ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

Program NOE w „Koperniku” 18 lutego uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w programie z zakresu profilaktyki antyalkoholowej NOE. Program prowadzony był przez Zespół Pedagogów Dezyderia. Miał formę happeningu i dramy. Wywoływał duże emocje i skutecznie wpływał na postawy młodzieży poprzez odwołanie się do osobistych przeżyć prowadzących i uczestników. Program, oprócz dostarczenia konkretnej wiedzy, wyzwala dużą ilość emocji i z całą pewnością może skuteczniej wpływać na zmianę postaw młodzieży. Atrakcyjny w swej formie przekazu program spowodował, że uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie odpowiadali na pytania i odgrywali scenki sytuacyjne.

Cele programu:

  1. Zdobycie przez młodzież podstawowych wiadomości o uzależnieniu od alkoholu, współuzależnieniu, funkcjonowaniu dzieci żyjących w rodzinach z problemem alkoholowym, czynnikach predysponujących do sięgania po alkohol.
  2. Uzyskanie wiedzy, że osobom żyjącym z problemem alkoholowym (głównie dzieciom alkoholików) można udzielić pomocy oraz zmotywowanie osób potrzebujących do skorzystania z pomocy oferowanej przez placówki z terenu miasta i okolicy zamieszkania.
  3. Zmiana niekorzystnych przekonań normatywnych młodzieży dotyczących oczekiwań grup rówieśniczych (wszyscy oczekują ode mnie, żebym pił, brał).
  4. Rozwinięcie umiejętności radzenia sobie z naciskiem grupowym („sztuka odmawiania").
  5. Promowanie abstynencji, praca nad osobistymi postanowieniami młodzieży. Program NOE wyzwolił wśród naszych uczniów wiele spontanicznych reakcji, głębokich refleksji i osobistych postanowień odnośnie zdrowego stylu życia, w którym dominować będą: Prawda, Miłość, Wolność.

Elżbieta Rzeplińska – pedagog szkolny