ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Znajdź

Hymn

facebook logo

bip logo pomn1 grad

Stowarzyszenie

instaling buzka male

instaling logo male

Wytyczne CKE MEN i GIS plakat

7 czerwca 2019 roku uczniowie klasy II Technikum Handlowego i uczennica klasy III Technikum Logistycznego wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę przedmiotową do Ardagh Glass S. A. przy ulicy Zakolejowej 23 w Wyszkowie. Celem wycieczki było zapoznanie się z procesem produkcji oraz magazynowania wyrobów ze szkła.

Huta to najstarszy zakład produkcyjny w mieście. Ma już 113 letnią historię. Dla przyszłych handlowców i logistyków była to ciekawa forma utrwalenia i uzupełnienia wiedzy na temat szkła i opakowań szklanych oraz zasad bezpieczeństwa w pracy.

Uczniowie na przykładzie funkcjonującego na rynku przedsiębiorstwa mogli pogłębić swoją wiedzę teoretyczną, uzyskaną w szkole na lekcjach z przedmiotu: działalność gospodarcza, towar jako przedmiot w handlu, procesy magazynowania, logistyka w jednostkach gospodarczych. Pracownik pionu technicznego Ardagh Glass oprowadził uczestników wycieczki po zakładzie.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od stanowisk, gdzie jest tworzony tzw. ,,zestaw” do produkcji, podglądaliśmy za pomocą kamery wnętrze pieca hutniczego, przyglądaliśmy się pracy automatów do produkcji butelek z kropli szkła, linii sortowniczej, gdzie sprawdzana jest jakość wyrobów, aż do stanowisk pakowania i przekazywania wyrobów gotowych do magazynu. Uczniowie dowiedzieli się też, jak są znakowane butelki produkowane w wyszkowskiej hucie, która jest jednym z wielu zakładów irlandzkiej Grupy Ardagh. Młodzież dowiedziała się dlaczego, tak ważna jest prawidłowa segregacja odpadów szklanych, które mogą być wykorzystane po obróbce jako jeden ze składników do produkcji nowych butelek.

Podczas zwiedzania szukano odpowiedzi na pytanie: jakie korzyści czerpie konsument zakupując produkty w opakowaniach szklanych? Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Odpowiadali: szkło nie wchodzi w reakcję z innymi związkami, produkty w opakowaniach szklanych mają lepszy smak, kupując produkty w opakowaniach ze szkła przyczyniamy się do ochrony środowiska i mniejszego zużycia energii, gdyż stłuczka szklana może stanowić nawet 80% ,,zestawu” i topi się w mniejszej temperaturze niż piasek czy wapń. Logistycy mogli dowiedzieć się: jak prowadzony jest proces magazynowania i dostawy do klienta wyprodukowanych butelek, jak butelki przygotowuje się do transportu i  jaką rolę odgrywają magazyny zewnętrzne, z którymi zakład współpracuje. Była też okazja pochwalenia się posiadaną wiedzą i zapamiętywaniem nowych informacji podczas konkursu przygotowanego przez pracownika działu personalnego. Za poprawne odpowiedzi uczniowie otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy cukierki.

Dziękujemy Panu Jerzemu Żołyniakowi - Dyrektorowi zakładu i pracownikom za umożliwienie zwiedzania zakładu, przekazane informacje i poświęcony czas, pomimo różnych zawodowych obowiązków.

Logowanie

Projekty

banner_ue_2.png

Współpracujemy

Kierunki kształcenia

Specjalność
elektryk
Klasy
mundurowe
Technik
informatyk
Technik
spedytor
Technik
handlowiec
Technik
elektryk
Technik
pojazdów samochodowych
Liceum ogólnokształcące
Bezpieczeństwo Publiczne
ZSZ
elektromechanik
Klasa
wielozawodowa

Partnerzy

herb

 logo trans edu eu

kasa