ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

61% dorosłych Polaków niczego nie czyta.

Biblioteka Narodowa opublikowała wstępny raport czytelnictwa za rok 2019. Przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 39% (w r. 2018 -37%) Polaków. Zakładając, że różnica 2 punktów procentowych nie jest błędem statystycznym, trzeba uznać, że zmiany są pozytywne. Czynnikiem sprzyjającym wzrostowi czytelnictwa jest – zdaniem BN – przyznanie nagrody Nobla Oldze Tokarczuk oraz ekranizacja filmowe dzieł literackich (np. Wiedźmina).

Warto pamiętać, że w badaniach Biblioteki Narodowej za czytelnika uznaje się już osobę, która deklaruje, że przeczytała (w całości lub fragmencie) lub choćby przeglądała w ciągu roku przynajmniej jedną książkę. Z pewnością nie jest to wyśrubowane kryterium. Tylko co piąty Polak deklaruje, że czyta więcej niż trzy książki rocznie. Badanie obejmuje osoby w wieku powyżej 15 lat, więc nie są w nim brani pod uwagę uczniowie szkół podstawowych.

Więcej kupujemy

Skąd Polacy pozyskują książki? Coraz częściej kupują – 41% (w 2018 – 38%) i pożyczają od znajomych (35%). Od kilku lat rośnie wskaźnik osób, które otrzymują książki w prezencie (38%). Ok. 27% respondentów wypożycza książki z bibliotek (ale na razie – w odróżnieniu do badań z roku ubiegłego - nie podano, jaki mają w tym udział poszczególne rodzaje bibliotek).

Książka tradycyjna wciąż monopolistką

Wszystko wskazuje na to, że powtarzające się już od przynajmniej dekady informacje o powolnej śmierci książki tradycyjnej były przedwczesne. Z badań wynika, że e-booki i audiobooki w bardzo małym stopniu konkurują z książkami papierowymi. Podobnie jak w roku ubiegłym, po e-booki sięga ok. 2,5% badanych, a audiobooków słucha 3%. Po te formy książek sięgają częściej osoby czytające także książki papierowe – wśród nich ok. 6% wspiera się e-bookami i audiobookami.

Najpoczytniejsi

Na podium najczęściej czytanych autorów szturmem wdarła się w 2019 r. Olga Tokarczuk. Chociaż nagrodę Nobla otrzymała jesienią, to tylko minimalnie „przegrała” z Remigiuszem Mrozem, który wśród najpoczytniejszych autorów jest od kilku lat. Po raz pierwszy od 2012 roku w czołówce zestawienia znalazło się trzech pisarzy współczesnych. W szerszej stawce najpoczytniejszych polskich twórców pojawili się: Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Joanna Chmielewska.

Polacy najchętniej czytają literaturę sensacyjną, kryminały, thrillery psychologiczne oraz romanse erotyczne.

Lista najpoczytniejszych autorów 2019 roku (według odsetka czytelników z ogółu badanych, którzy wymienili przynajmniej 1 książkę danego autora), rok 2019): Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King, Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz, Andrzej Sapkowski, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Blanka Lipińska.

Aby zachęcić leniuchów do czytania polecam film: "Dlaczego warto czytać książki"?

 https://slideplayer.pl/slide/8759494/

DRODZY UCZNIOWIE!! ZOSTAŃCIE W DOMU I CZYTAJCIE KSIĄŻKI !