Drodzy maturzyści!
Trudny czas pandemii spowodował, że macie dłuższy czas aby przygotować się do matury.
Dlatego w ramach powtórki materiału chciałabym zaproponować Wam
strony internetowe i aplikacje na telefon.
Nie jest problemem znalezienie stron internetowych i czy aplikacji na telefon oferujących Wam pomoc. Nie wszystkie są jednak naprawdę przydatne. Postanowiłam się przyjrzeć tym stronom i zaproponować te, które wydały się najciekawsze.
1. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (https://cke.gov.pl/) - właściwie od tego powinien zacząć każdy maturzysta, bo ważne informacje najlepiej czerpać u źródła. Na wspomnianej stronie znajdziecie zakładkę Egzamin maturalny, a w niej:
- standardy wymagań egzaminacyjnych,
- informatory i aneksy,
- wzory i tablice,
- arkusze z egzaminów maturalnych,
- procedury, - informacje o wynikach,
- biuletyny maturalne.
Wiele serwisów dla maturzystów udostępnia kopie informacji zamieszczonych na CKE. Zawsze dobrze znać pierwotne źródło, aby mieć szybki dostęp do tego, co opublikowano.
2. Testwiedzy.pl - strona z różnego rodzaju quizami i testami online. Zaletą jest dostępność różnych testów, które mogą szybko uświadomić nam, czego jeszcze nie wiemy. Są też inne strony z takimi testami i warto ich poszukać. Przykładem może być bez-nauki.pl.
3.Matematyka.pisz. pl - 3956 zadań z rozwiązaniami
4.Tablice matematyczne niezbędne na egzaminie:
https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Informatory
/2015/MATURA_2015_Wybrane_wzory_matematyczne.pdf
Aplikacje do nauki z telefonu
Czy można uczyć się z telefonu?TAK, dzięki aplikacjom do nauki.
Jak wykorzystać telefon do maturalnych przygotowań? Przedstawiam listę przydatnych darmowych aplikacji, które w sposób łatwy i przyjemny pomogą powtórzyć Wam materiał i zdobyć nową wiedzę. Większość z WAS nie rozstaje się z telefonem. Z badań wynika, że urządzeń mobilnych używamy ponad 30 godzin w miesiącu. Jak wykorzystać telefon do maturalnych przygotowań? Przedstawiam listę przydatnych darmowych aplikacji, które w sposób łatwy i przyjemny pomogą powtórzyć Wam materiał i zdobyć nową wiedzę.
Języki obce
Johnny Grammar's Word Challenge to aplikacja wydana przez British Council. W ciągu minuty należy rozwiązać jak największą liczbę zadań. Do wyboru są trzy kategorie ćwiczeń: słownictwo, gramatyka i pisownia. Aplikacja zawiera popularne wyrażenia z dziesięciu grup tematycznych, na trzech poziomach zaawansowania. Swoje wyniki można udostępniać. Obecnie dostępna jest wersja na Androida, trwają prace nad wersją na iOS.
Duolingo otrzymała tytuły „Aplikacji roku 2013” od Apple i „Najlepszych z najlepszych” Google Play.Po zainstalowaniu wybieramy język, którego chcemy się uczyć. Nauka opiera się na zapamiętywaniu zdań i fraz poprzez czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie. Korzystając z aplikacji rozwijamy wszystkie kompetencje językowe. Duolingo bardzo dobrze motywuje do wykonywania kolejnych ćwiczeń dzięki temu, że zdobywa się punkty i doświadczenie. Otrzymujemy także maile i powiadomienia push zachęcające do kolejnych lekcji.
Practice English Grammar to aplikacja do nauki gramatyki. W szybki i przystępny sposób pokazuje zasady budowania zdań. Aplikacja zawiera testy oraz flashcards. Aplikacja tylko na urządzenia z systemem Android.
e-Angielski.com - strona godna polecenia, szczególnie ze względu na darmowy kurs angielskiego do matury ustnej. Można dzięki niemu szybko przyswoić sobie słownictwo i zwroty potrzebne do zadań, przed którymi maturzysta może być postawiony.
Matematyka
Matematyka na 5! to aplikacja, która zawiera większość matematycznych wzorów wraz z opisami oraz obrazkami. Przeznaczona jest dla uczniów na wszystkich poziomach zaawansowania wiedzy matematycznej. Aplikacja jest systematycznie poszerzana o nowe działy.
Matma - matematyka jest łatwa – aplikacja zawiera wszystkie przydatne wzory i definicje oraz rysunki objaśniające symbole użyte we wzorach. Zakres materiału obejmuje całą szkołę średnią. Treść została podzielona na działy oraz na mniejsze części tak, aby łatwo było znaleźć każdy wzór definicję lub równanie.
Matematyka.pisz.pl - strona robi wrażenie nieco amatorskiej, ale zawiera materiały, które mogą się przydać przy powtórkach z zakresu matematyki. Skonstruowana jest w taki sposób, że łatwo dotrzeć do konkretnego zagadnienia.
Kanały na YouTube – Matemaks i eTrapez
Język polski
Streszczenia.pl aplikacja jest podzielona na cztery kategorie:
- opracowania lektur, (streszczenie, geneza utworu, charakterystyka bohaterów, analiza i interpretacja, plan wydarzeń itp.,)
-epoki (szczegółowy opis każdej z 11 epok literackich posegregowanych chronologicznie, zawierających informacje na temat ram czasowych, literatury, sztuki, najistotniejszych nurtów literackich)
- biografie autorów (ponad 200 życiorysów polskich i zagranicznych pisarzy i poetów)
- motywy literackie (ponad 300 opracowanych toposów).
Język-Polski.pl - tutaj mamy bazę artykułów na temat gatunków literackich, lektur, czytania ze zrozumieniem, analizy itd. Nie wszystkie artykuły są wartościowe, ale wiele z nich może się naprawdę przydać. Nie jest to typowy serwis powtórkowy, ale dobry przewodnik po zagadnieniach, które powinien znać maturzysta.
Polecam również:
ninateka.pl -gdzie znajduje się ok.5000 filmów, sztuk teatralnych i audycji.
synonimy.pl -matura z polskiego to także wypowiedź pisemna, warto więc dodać do zakładek w przeglądarce słownik synonimów, który pomoże wzbogacić słownictwo.
Przypominam również o możliwości czytania lektur w formie elektronicznej.
Najpopularniejsze strony z bazami lektur to:
* WolneLektury.pl - Całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, głównie lektur szkolnych. Ebooki dostępne są w wielu formach, w tym na czytniki. Serwis zawiera też audiobooki.
* Lektury.gov.pl – Serwis zawiera wiele lektur szkolnych wraz z ich wykazem i opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach.
* Polona.pl - Największa w Polsce darmowa biblioteka cyfrowa.
Natomiast z innych przedmiotów maturalnych polecam po uprzednim zalogowaniu się następujące strony:
http://www.wos.org.pl/matura_wos.html
ŻYCZĘ OWOCNEJ NAUKI I POWODZENIA NA MATURZE!
A w chwili wolnej od nauki zapraszam Was na wirtualny spacer