Dzieci w tym czasie zwiedziły gminę i powiat, brały udział w licznych zajęciach integracyjnych, kulturalnych, sportowo – rekreacyjnych i wycieczkach edukacyjnych.
Zwiedzanie Wyszkowa rozpoczęli od spotkania z przedstawicielami władz samorządu gminnego w Urzędzie Miasta, następnie spacerując po Wyszkowie zwiedzili Sanktuarium św. Idziego oraz starą plebanię, obelisk Wazów, basztę w parku miejskim, pomnik Stanisława Wolskiego, pomnik Gloria Victis. W Warszawie młodzież zwiedziła Stare Miasto, Łazienki Królewskie i Muzeum Powstania Warszawskiego. W Pniewie miało miejsce spotkanie z członkiniami Stowarzyszenia „Puszcza Biała Moja Mała Ojczyzna”, gdzie odbyły się warsztaty z rękodzieła ludowego i degustacja tradycyjnych potraw. Odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz samorządu gminnego w Urzędzie Miasta.
Ciekawym doświadczeniem dla młodzieży były spotkania z służbami mundurowymi oraz ratowniczymi. Uczestnicy kolonii mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierunkiem ratownika medycznego i uczniów LO Bezpieczeństwo Publiczne. O bezpieczeństwie w ruchu drogowym i na wakacjach rozmawiali z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie. W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP w Gulczewie zostali zapoznani z systemem funkcjonowania straży pożarnej w Polsce, następnie mogli obejrzeć sprzęt jakim dysponują jednostki. Na spotkaniu z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wyszkowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa na kąpieliskach, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku m.in. zakrztuszeń, ukąszenia przez kleszcze oraz profilaktyką zdrowia. Zapoznali się również z nowymi technologiami pozyskiwania energii w Mazowieckim Edukacyjnym Centrum Energii Odnawialnej, funkcjonującym przy I LO w Wyszkowie.
Poznaniu kultury polskiej, historii, nawiązaniu nowych znajomości, nauce języka polskiego służyły spotkania z miejscową ludnością i udział w lokalnych wydarzeniach. Polski folklor poznali na spotkaniu z Zespołem Pieśni i Tańca „Oberek” z Wyszkowa. Ważnym wydarzeniem był udział w grze miejskiej „Eskapada Wyszków 2018” zorganizowanej przez Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie. Młodzież stanęła do rywalizacji podzielona na pięć drużyn i z dużym zaangażowaniem ulicami Wyszkowa odkrywali pełen zagadek szlak gry, który tematycznie związany był z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz historią miasta.
Uczestnicy kolonii chętnie nawiązywali nowe znajomości podczas spotkań, m.in. z młodzieżą przy parafii pw. Świętej Rodziny na wspólnym grillu, młodzieżą CEZiU "Kopernik", z którą uczyli się pierwszej pomocy przedmedycznej. W parafii św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku uczestniczyli we mszy świętej, następnie w spotkaniu integracyjnym w ogrodzie sensorycznym przy plebanii. Po południu został rozegrany mecz w piłkę nożną pomiędzy młodzieżą z Litwy a przedstawicielami Stowarzyszenia „Bocian” KRiS w Brańszczyku. Zwiedzili również miejscowy skansen.
Wiele radości dzieciom sprawiały zajęcia na basenie, gry zespołowe w siatkówkę i piłkę nożną. W czasie obozu wzięły udział w licznych zajęciach rekreacyjno – sportowych na obiektach sportowych przy CEZiU „Kopernik”, w hali sportowej WOSiR, na basenie oraz parku linowym w Deskurowie.
W ostatnim dniu kolonii odbył się wieczorek pożegnalny przy grillu. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście dzięki, którym zostały zorganizowane kolonie oraz zrealizowano program. Młodzież podziękowała organizatorom i opiekunom za wspaniałe przeżycia, mile spędzony czas, ciekawy program, zajęcia medyczne i wycieczki, dzięki którym wiele się nauczyły, poznały polską kulturę, historię i naukę w praktyce języka polskiego. Realizując poszczególne punkty programu, w każdym miejscu młodzież doświadczyła polskiej gościnności i serdeczności.