ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

12 marca jako państwo polskie obchodziliśmy dwudziestą piątą rocznicę wstąpienia Polski w struktury Paktu Północnoatlantyckiego. Centralne obchody miały miejsce na terenie Cytadeli Warszawskiej przed budynkiem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Na zaproszenie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej delegacja kadetów klas wojskowych wraz z panią Moniką Lipka uczestniczyła w tym niecodziennym wydarzeniu. Na placu, przed siedzibą muzeum odbył się uroczysty apel z udziałem pododdziałów Sił Zbrojnych RP, armii sojuszniczych i najwyższych władz państwowych. 

Podczas apelu na maszt zostały uroczyście podniesione flagi państwowa oraz NATO, oddano salwę honorową. Na zakończenie uroczystości została odśpiewana Pieśń Reprezentacyjna WP następnie odprowadzona wojskowa asysta honorowa.
Po uroczystym apelu uczestniczyliśmy w eksperckim panelu dyskusyjnym pt. Polska w NATO z perspektywy 25. lat członkostwa. Poza częścią oficjalną mieliśmy możliwość zwiedzenia Muzeum Wojska Polskiego, zapoznania się ze sprzętem wojskowym, który jest na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP oraz porozmawiać z przedstawicielami władz państwa polskiego m.in. z Marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią oraz Ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniakiem – Kamyszem.
Sięgając pamięcią do 12 marca 1999 roku to dziś, ten dzień kojarzy nam się z ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Bronisławem Geremkiem, który przekazał sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego, co formalnie zakończyło proces akcesji Polski do Sojuszu. Od tego momentu Polska objęta jest gwarancjami bezpieczeństwa wynikającymi m.in. z art. 5 Traktatu. Zobowiązana jest także m.in. do stałego utrzymywania i rozwoju własnych zdolności obronnych i pomocy innym sojusznikom.

#OPW #CEZiU #Wyszków #PowiatWyszkowski #WCR #WCEO @obserwujacy