ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

21 maja to data w kalendarzu z mundurem zarezerwowana dla kadetów, uczniów szkół średnich, czyli Certyfikowanych Klas Wojskowych oraz Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Dzień Kadeta został wpisany do wykazu obowiązujących świąt wojskowych decyzją Ministra Obrony Narodowej w 2013 r.
Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel klas wojskowych. Nie zabrakło gości – obecni byli Starosta Powiatu Wyszkowskiego Wojciech Kozon oraz Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Krzysztof Kwiatkowski.

Apel rozpoczął się od uroczystego meldunku o gotowości przez dowódcę klas wojskowych kadeta Jakuba Cyrycha. Meldunek natomiast przyjęła dyrektor CEZiU pani Monika Kluczek, następnie wspólnie dokonali przeglądu klas wojskowych.
Kadet Oliwia Augustynik przedstawiła rys historyczny ustanowionego święta, które swą tradycją nawiązuje do Szkoły Rycerskiej utworzonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz walk o Górę św. Anny w 1921 r., kiedy to 21 maja podczas walk powstańczych poniósł śmierć uczeń korpusu lwowskiego – szesnastoletni Karol Chodkiewicz. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. W 1930 r. Marszałek Józef Piłsudski ustanowił rocznicę tego wydarzenia Dniem Kadeta.
Jak każde święto tak również Dzień Kadeta zachęca do skierowania okolicznościowych słów, skierowanych do uczniów klas wojskowych. Pani dyrektor złożyła życzenia i zwróciła uwagę na wyjątkowe zaangażowanie naszych uczniów.
„... Prócz życzeń wszelkiej pomyślności na osobistych i zawodowych ścieżkach życia dziś w imieniu swoim i kadry pedagogicznej, zebranych gości chciałabym Wam przede wszystkim bardzo serdecznie podziękować:
- za to, że jesteście,
- za pytania, za chęć doskonalenia i zdobywania kolejnych kompetencji i umiejętności,
- za dziesiątki litrów potu wylanego w czasie ćwiczeń,
- za gotowość do znoszenia trudów życia poligonowego,
- za gotowość i umiejętność ratowania ludzkiego życia,
- za wszystkie przedsięwzięcia charytatywne, w których tak często uczestniczycie,
- za zbiórki i prezenty, którymi obdarowujecie będących w potrzebie,
- za godne reprezentowanie szkoły i powiatu wyszkowskiego, poprzez udział w wyjazdach kompanii honorowej, aktywnościach pocztu sztandarowego, za godziny służb i wart,
- za reprezentowanie naszej Małej Ojczyzny w zawodach i imprezach sportowych,
- za uśmiech i „Młodość”, którą się z nami dzielicie, która dodaje nam sił i nie pozwala spocząć na laurach,
- za motywowanie nas do działania,
- za pamięć, o tych którzy odeszli już na wieczną służbę.”

Swoje podziękowania i okolicznościowe życzenia do uczniów skierowali obecni goście. Starosta Powiatu Wyszkowskiego Wojciech Kozon nawiązał do etosu kadeta z czasów Szkoły Rycerskiej, podziękował młodzieży za zaangażowanie i aktywność, która jest wizytówką naszego powiatu.
Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Krzysztof Kwiatkowski oprócz życzeń zachęcał do obrania ścieżki wojskowej po zakończeniu szkoły w różnych formach służby wojskowej czy kształcenia do zawodowej służby wojskowej.
Bycie kadetem to ciągła praca nad sobą i zdobywanie dodatkowych umiejętności nie tylko podczas obowiązkowych zajęć w szkole, ale również poświęcenie dodatkowego czasu. Temu służyło szkolenie militarno – obronne jakie kadeci odbyli w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze. Z rąk pani dyrektor oraz zaproszonych gości otrzymali stosowne Certyfikaty ukończenia szkolenia.
Po części oficjalnej miał miejsce quiz z „Wiedzy wojskowej z przymrużeniem oka” podczas, którego kadeci odpowiadali m.in. na pytanie: Z czego składają się buty wojskowe? Odp. buty wojskowe składają się z części zasadniczej i z połysku.
Był również czas, aby kadeci zaprezentowali pokaz swoich umiejętności z zakresu musztry i walki wręcz przygotowany pod kierunkiem sierż. rez. Andrzeja Grajczyka. Umiejętności muzyczne na klarnecie zaprezentowała Dagmara Krawczyk kadet klasy trzeciej wykonując partię solową do utworu pt. „Eye of the tiger”.
Po zakończonym pokazie na wszystkich czekała słodka niespodzianka w postaci okolicznościowego tortu.
Apel poprowadziła kadet klasy drugiej Oliwia Ogrodnik.

#OPW #KlasaWojskowa #CEZiU #Wyszków #WCRWyszków #PowiaWyszkowski