ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

dzienotwary2024

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Polska flaga złożona jest z dwóch poziomych pasów – białego i czerwonego.
Ważna jest kolejność barw narodowych. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło. Dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole. Jest to widoczne w mowie, ponieważ mówi się, że flaga jest biało - czerwona.
Jeśli natomiast barwy zawieszone są w układzie pionowym, to biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. W rozetkach – kotylionach kolor biały powinien być wewnątrz, czerwony na zewnątrz.

Barwy narodowe mają również znaczenie symboliczne.

Kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a kolor czerwony - krew, czyli walkę o suwerenność, walkę o niepodległość. Podczas II wojny światowej kolory biało - czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność.

Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej.

Pierwszym jest biało-czerwony prostokąt. Drugim natomiast flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą flagi z godłem mogą używać wyłącznie oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, a także polskie statki morskie jako banderę.

Ponadto na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów oraz żadnego rodzaju rysunków. Kodeks karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Wybór daty 2 maja na obchodzenie tego święta nie jest przypadkowy. To właśnie 2 maja 1945 roku flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Drugie znaczenie ma charakter symboliczny, ponieważ władze PRL zlikwidowały Święto Konstytucji 3 Maja. Po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, aby nie doczekały do 3 maja.
2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2002 roku. Według danych MSZ poza Polską mieszka ok. 20 mln osób polskiego pochodzenia. Są to osoby, które wyjechały z kraju lub urodziły się poza Polską, ale poczuwają się do polskiego pochodzenia i związków z polskością: potomkowie emigrantów z XIX wieku i uchodźców uciekających przed wojnami, kolejne pokolenia dawnych obywateli polskich i emigranci zarobkowi.

PAMIĘTAJMY o etykiecie wywieszania Flagi!
Fladze państwowej należy się szacunek. Eksponowana publicznie musi być czysta oraz mieć czytelne barwy – nie może być pomięta lub postrzępiona.
Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
Flagą również nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.