ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

79 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

Pamiętajmy o jego uczestnikach, o ich bohaterstwie, o ich tragedii. Bo Warszawa to miasto dwóch powstań.
#ŁączyNasPamięć

Motywem przewodnim akcji Żonkile jest Miłość

Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci.

 Udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości ma być formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, solidaryzujemy się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

W 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybierali śmierć z bronią w ręku. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Przywódcą powstania był urodzony w Wyszkowie Mordechaj Anielewicz. Przy ul. Berka Joselewicza stoi pomnik poświęcony Jego pamięci, który został odsłonięty w 2003 roku m. in. przez Marka Edelmana.


Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile #polinmuseum symbolizuje pamięć o tych wydarzeniach.


Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przygotowało cały cykl wydarzeń wpisujących się w obchody tamtych wydarzeń. Dla szkół został przygotowany projekt „Akcja Żonkile 2022”, w ramach którego uczniowie naszej szkoły obejrzą filmy pt. „Muranów - Dzielnica Północna" oraz „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Film pt. „Muranów - Dzielnica Północna" został zrealizowany w stylistyce youtuberskiej, zawierąc animacje oraz archiwalne filmy i fotografie. Młoda warszawska Żydówka zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z okresu ostatnich stuleci.
Inną postacią zasługująca na przypomnienie w tych okolicznościach jest postać lokalnego bohatera Stanisława Wolskiego, który przed wojną był burmistrzem Wyszkowa. Wraz ze swoją żoną uratował dwie żydowskie dziewczynki z Holocaustu podczas II wojny światowej.
#ŁączyNasPamięć
Linki do filmów pt. „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” oraz „Muranów - Dzielnica Północna"