11 listopada będziemy obchodzić sto trzecią rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Z okazji nadchodzącego Święta odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony tej rocznicy oraz ślubowanie na sztandar kadetów klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego Oddziału Przygotowania Wojskowego. To wyjątkowy moment dla historii naszej szkoły oraz samych uczniów. Jest to pierwszy rocznik kadetów, którzy za zgodą starostwa powiatowego w Wyszkowie i dzięki decyzji Ministra Obrony Narodowej z sierpnia 2020 roku mają możliwość kształcenia się w zakresie edukacji wojskowej według programu nauczania dla OPW.
Wśród gości, którzy uświetnili naszą uroczystość znaleźli się przedstawiciele jednostek wojskowych, z którymi szkoła współpracuje tj. Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej, a także Prezes Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku o gotowości do uroczystości przez kadeta klasy trzeciej Bartosza Durkę. Meldunek przyjęła dyrektor pani Monika Kluczek. Następnie po odśpiewaniu hymnu, kadeci złożyli ślubowanie. Złożeniem ślubowania na sztandar zostali wyróżnieni: Adrian Roguski, Weronika Chojnacka, Jerzy Lasota oraz Paweł Kulesza. Po złożeniu ślubowaniu kadeci odśpiewali Rotę.
W swym przemówieniu Pani dyrektor Monika Kluczek zwróciła się do uczniów: „Cieszę się, że jesteście w naszej szkole i że to my będziemy towarzyszyć wam w osiągnięciu kolejnych szczebli wykształcenia i nabywaniu nowych doświadczeń na drodze do pełnej dojrzałości i dorosłości. Mam nadzieję, że w naszej szkole znajdziecie nie tylko wiedzę i umiejętności, ale też życzliwość, zrozumienie, nowe przyjaźnie trwające długie lata. Wierzę, że czas spędzony w „Koperniku” zaowocuje w przyszłości, zdobywajcie wiedzę i umiejętności mądrze, rzetelnie i odpowiedzialnie.” Odniosła się również do zbliżającej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę: „Dziękujemy za ofiarę, trud kilku pokoleń naszych rodaków. Wielki to zaszczyt i równie wielki obowiązek. Naszej codziennej pracy przyświecają wartości „Bóg, honor, Ojczyzna”. Tacy jesteśmy i będziemy.”
Tradycją obchodzonego święta w naszej szkole, jest wyróżnienie za dotychczasowe zaangażowanie w wypełnianiu obowiązków Kadeta klasy wojskowej oraz reprezentowanie szkoły w środowisku lokalnym:
Klasa III LBP g
- Dąbrowska Olga
- Dobosz Dawid
- Durka Bartosz
- Mróz Nadia
- Kaczmarek Jakub
- Kulesza Mateusz
- Sitek Mateusz
Klasa III LBP p
- Bielecka Weronika
- Borkowska Malwina
- Gudyn Sebastian
- Kolasińska Magdalena
- Łotarska Maja
- Szydlik Konrad
Klasa II Oddział Przygotowania Wojskowego
- Chojnacka Weronika
- Cyrych Jakub
- Durda Wiktoria
- Dziubłowska Wiktoria
- Kowalska Angelika
- Kulesza Dominika
- Kulesza Paweł
- Roguski Adrian
- Lasota Jerzy
- Rogalska Katarzyna
Klasa I Oddział Przygotowania Wojskowego
- Wysocka Magdalena
Stypendium Prezesa Rady Ministrów za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorową postawę za rok szkolny 2020/2021, wręczono kadetowi klasy III Liceum Bezpieczeństwa Publicznego Bartoszowi Durce.
Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości został przygotowany montaż słowno – muzyczny przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły pt. „Dla Niepodległej”. Uczniowie klas I i II OPW zaśpiewali wiązankę pieśni patriotycznych i legionowych m.in. „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Nie noszą lampasów”, „Przybyli ułani pod okienko”. Odśpiewano również hymn Wojska Polskiego „Marsz Pierwszej Brygady”. Utwory „O mój rozmarynie” oraz „Uwierz Polsko” zagrała na saksofonie uczennica Dagmara Krawczyk. Piosenkę „Ocalić od zapomnienia” wykonał szkolny zespół The School Band, pod kierunekiem artystycznym Pana Krzysztofa Ślubowskiego oraz Ireneusza Elwarda. Uczniowie klasy I OPW wyrecytowali wiersze pt. „Polska” oraz „Mówię o tobie dobrze”.
W symboliczny sposób oddano hołd, tym wszystkim, dla których Polska i wolność warte były każdej ceny. Delegacja kadetów klasy III LBP p złożyła kwiaty i zapaliła znicz przy tablicy pamiątkowej, która została odsłonięta na terenie naszej szkoły w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dowódcą pocztu sztandarowego była Maja Łotarska, sztandarowym Sebastian Gudyn, w asyście Weronika Bielecka. Uroczysty apel poprowadził uczeń klasy IV Technikum Logistycznego Łukasz Twardowski.