Po cichu i w ciemnościach – tak działali polscy żołnierze, legendarni spadochroniarze Armii Krajowej. Wywiad niemiecki nigdy nie trafił na ich ślad. Cichociemni nigdy wszyscy, a było ich 316 (w tym jedna kobieta), nie stanęli obok siebie na jednej zbiórce. Przygotowywali się do swych misji w obozach treningowych w Wielkiej Brytanii. W okolicach Łosinna odbyły się trzy zrzuty spadochroniarzy. Jeden z nich miał miejsce w nocy z 16 na 17 września. Wśród skoczków był wówczas mjr Hieronim Dekutowski, ps. Zapora.
Od kilku lat, na początku września w okolicach Łosinna odbywa się rekonstrukcja historyczna nawiązująca do tamtych wydarzeń. Tak było również w sobotę 11 września.
Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od złożenie kwiatów przy pomniku czynu polskich lotników i cichociemnych, niosących pomoc lotniczą dla Armii Krajowej. Następnie miała miejsce rekonstrukcja historyczna nawiązująca do wydarzeń z lipca 1948 r. w Grądach Polewnych, gdzie miała miejsce jedna z wielu nieudanych obław KBW i UB na grupę WiN Jana Kmiołka.
Punktem kulminacyjnym było widowisko historyczne „Zrzut cichociemnych – Zapora". Podczas pokazu trzech spadochroniarzy skakało na spadochronach starego typu, o okrągłych czaszach, jakich używali polscy skoczkowie w czasie II wojny światowej. Widowisku towarzyszyło wiele innych atrakcji m.in. pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego. W wydarzeniu uczestniczyła delegacja naszej szkoły w składzie pani dyrektor Monika Kluczek, pani wicedyrektor Małgorzata Szewczyk oraz nauczyciele i kadeci klas wojskowych.