Kadeci z Oddziału Przygotowania Wojskowego wzięli udział w obozie sportowo – obronnym dla klas wojskowych w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze. Podczas kilkudniowego szkolenia nabyta wiedza i umiejętności przez kadetów podlegały wnikliwej obserwacji i ocenie instruktorów.
Kadeci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki zostali wyróżnieni podczas uroczystej zbiórki podsumowującej szkolenie.
Czytaj więcej: Spotkanie z olimpijczykiem Zygmuntem Smalcerzem
Trzydniowe zgrupowanie klas trzecich #OPW na zajęciach praktycznych na terenie 1. WBPanc w Wesołej. Tematem szkolenia były zagadnienia:
- Musztra zespołowa i indywidualna;
- Taktyka: Drużyna w działaniach taktycznych;
- Terenoznawstwo: Orientowanie się w terenie;
- Szkolenie inż. sap.: rozbudowa fortyfikacyjna stanowiska oporu/stanowiska ogniowego;
- Szkolenie ogniowe: ćwiczenia w rzucaniu granatami ręcznymi.
Zajęcia zakończyły się egzaminem, który wszyscy zaliczyli z wynikiem pozytywnym.
Opiekunami byli: Monika Lipka oraz st. kapr. Grzegorz Kępczyński
#CEZiU #Wyszków #OPW #Wyszków #klasywojskowe

Uczniowie klas wojskowych wzięli udział w rejonowym etapie XLVIII Ogólnopolskich zawodów sportowo - obronnych „Sprawni jak Żołnierze – 2025” na terenie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostołęce. Nasze drużyny zaprezentowały wysoki poziom przygotowania. Dziewczęta zajęły I miejsce natomiast chłopcy - II miejsce. Wygrana dziewcząt pozwoliła im awansować do etapu wojewódzkiego.

Historia Dnia Ziemi sięga 1969 roku, kiedy to amerykański senator, poruszony skutkami ogromnego wycieku ropy u wybrzeży Kalifornii, postanowił zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy środowiska naturalnego. Pierwsze obchody zorganizowane 21 kwietnia 1970 roku zaskoczyły nawet największych optymistów. Nikt się nie spodziewał, że inicjatywa spotka się z tak entuzjastycznym przyjęciem. Ponad 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice, organizując protesty i wydarzenia edukacyjne. 26 lutego 1971, sekretarz generalny ONZ oficjalnie ustanowił dokładną datę Dnia Ziemi, czyli 22 kwietnia.
W Polsce Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia, tak samo jak w innych krajach na świecie. Historia Dnia Ziemi w Polsce rozpoczyna się w 1990 roku, kiedy to Polska dołączyła do międzynarodowych obchodów tego święta i otworzyła na globalne inicjatywy środowiskowe. To szczególny czas, gdy całe społeczeństwo skupia się na działaniach proekologicznych i edukacyjnych. W ramach tego święta realizowanych jest wiele inicjatyw narodowych, takich jak program "Czysta Polska", będący ogólnokrajową akcją sprzątania, czy "Święto Drzewa" polegające na masowym sadzeniu drzew.
Świętowanie Dnia Ziemi nie musi ograniczać się do symbolicznych gestów. Możesz zacząć od najprostszego działania, jak np.:
- posprzątaj okoliczny park, las lub plażę;
- wyłącz światło, gdy go nie potrzebujesz;
- posadź drzewo w swojej okolicy;
- naczynia jednorazowe ekologiczne;
- wybieraj lokalne i ekologiczne produkty;
- zwróć uwagę na ekologiczne środki higieny;
- korzystaj z ekologicznych środków czystości;
- promuj edukację ekologiczną wśród znajomych.
To nie tylko realnie pomoże środowisku, ale też zainspiruje innych do działania.
W naszej szkole uczniowie technikum, liceum i szkoły branżowej I stopnia przygotowali wraz z opiekunem wystawę swoich prac dotyczących Dnia Ziemi. Tegoroczne hasło tego dnia to: „Nasza moc nasza planeta”. W dniu 23.04.2025r. na górnym holu cała społeczność szkolna będzie mogła oglądać prace kolegów i koleżanek. Zapraszamy.
