ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

dzienotwarty2025 4

Historia Dnia Ziemi sięga 1969 roku, kiedy to amerykański senator, poruszony skutkami ogromnego wycieku ropy u wybrzeży Kalifornii, postanowił zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy środowiska naturalnego. Pierwsze obchody zorganizowane 21 kwietnia 1970 roku zaskoczyły nawet największych optymistów. Nikt się nie spodziewał, że inicjatywa spotka się z tak entuzjastycznym przyjęciem. Ponad 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice, organizując protesty i wydarzenia edukacyjne. 26 lutego 1971, sekretarz generalny ONZ oficjalnie ustanowił dokładną datę Dnia Ziemi, czyli 22 kwietnia.

 W Polsce Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia, tak samo jak w innych krajach na świecie. Historia Dnia Ziemi w Polsce rozpoczyna się w 1990 roku, kiedy to Polska dołączyła do międzynarodowych obchodów tego święta i otworzyła na globalne inicjatywy środowiskowe. To szczególny czas, gdy całe społeczeństwo skupia się na działaniach proekologicznych i edukacyjnych. W ramach tego święta realizowanych jest wiele inicjatyw narodowych, takich jak program "Czysta Polska", będący ogólnokrajową akcją sprzątania, czy "Święto Drzewa" polegające na masowym sadzeniu drzew.

Świętowanie Dnia Ziemi nie musi ograniczać się do symbolicznych gestów. Możesz zacząć od najprostszego działania, jak np.:

To nie tylko realnie pomoże środowisku, ale też zainspiruje innych do działania. 

W naszej szkole uczniowie technikum, liceum i szkoły branżowej I stopnia przygotowali wraz z opiekunem wystawę swoich prac dotyczących Dnia Ziemi. Tegoroczne hasło tego dnia to: „Nasza moc nasza planeta”. W dniu 23.04.2025r. na górnym holu cała społeczność szkolna będzie mogła oglądać prace kolegów i koleżanek. Zapraszamy.

W dniach 24,25,26 marca 2024r. odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Prowadził je ksiądz Marian Grochowski moderator Ruchu Światło – Życie Diecezji Łomżyńskiej wraz z grupą animatorów. W pierwszym i drugim dniu spotkania rekolekcyjne odbywały się w szkole. Dzień pierwszy rekolekcji to pytanie o istnienie Boga i jak Go odnaleźć w naszym codziennym życiu. Dzień drugi to temat o zniewoleniu człowieka przez grzech i co zrobić, aby się wyzwolić z grzechu. W trzecim dniu uczestniczyliśmy we mszy świętej w kościele świętego Idziego. W swojej nauce ksiądz Marian nawiązał do przypowieści o synu marnotrawnym oraz zachęcał aby skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Oprawa mszy świętej była przygotowana przez uczniów naszej szkoły, którzy zrobili to profesjonalnie.

W dniach od 19 marca do 3 kwietnia w naszej szkole była zorganizowana zbiórka karmy dla podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Wyszkowie. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie uczniów do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Serdeczne podziękowania składamy koordynatorom akcji: Pani Annie Gładkowskiej, Pani Monice Kryszkiewicz, Pani Bożenie Michalak oraz Pani Justynie Radau.

Czytaj więcej: Zbiórka karmy dla podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami 

28 marca 2025 roku 7 uczniów z klas Technik Logistyk i Technik Spedytor z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie sprawdziło swoje umiejętności związane z organizacją transportu podczas V edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Potyczki transportowe". W konkursie udział wzięli: Karolina Gomoliszek – klasa 5 TL, Nadia Goławska – klasa 5 TL, Damian Kowalczyk – klasa 4 Tel, Jakub Kwieciński – klasa 4 Tel, Gabriela Łapińska - klasa 3 TL, Fabian Kurkiewicz – klasa 3 TS i Bartosz Szpakowski klasa 3 TS. 

Czytaj więcej: V Edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Potyczki transportowe"

PISA – Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (Programme for International Student Assessment) jest projektem badawczym realizowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD). W badaniu bierze udział ponad 90 krajów i regionów z całego świata, na przykład z Australii, Brazylii, Czech, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Japonii, Chin, Meksyku, Niemiec, Stanów Zjednoczonych czy Kazachstanu. Badanie PISA odbywa się od roku 2000 co trzy lata, a Polska uczestniczy w nim od pierwszej edycji! We wszystkich krajach do badania przystępują uczniowie, którzy ukończyli 15 lat. Ponieważ przebadanie wszystkich uczniów w tym wieku byłoby bardzo trudne, w każdym kraju do udziału w badaniu losuje się, stosując właściwe procedury statystyczne, odpowiednią liczbę szkół, a następnie w każdej wylosowanej szkole, określoną liczbę uczniów.

Czytaj więcej: Badanie  - PISA -„Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów”

Podkategorie