ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Kalendarium CEZiU

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Znajdź

Hymn

Współpracujemy

tabliczka uwaga obiekt m 18376

facebook logo

bip logo pomn1 grad

instaling buzka male

instaling logo male

dzienotwary2024

W ostatnim czasie temat bezpieczeństwa narodowego przewija się w wielu dyskusjach, debatach a także w kampanii wyborczej. Na temat zagrożeń związanych z jego funkcjonowaniem kadeci klas III i IV LO OPW wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez gen. bryg. dr inż. Bogusława Bębenka, byłego szefa Zarządu Inżynierii Wojskowej MON, Dyrektora Programu Kształcenia kierunku Bezpieczeństwo Narodowe na Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Uczniowie również wysłuchali wystąpienia gen. bryg. mgr inż. Marka Dukaczewskiego na temat: Sztuczna inteligencja – sukces czy zagrożenie. Oba wykłady połączone były z promocją kierunku studiów I stopnia Bezpieczeństwo Narodowe w Akademii im. A. Gieysztora w Pułtusku, Filii Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Czytaj więcej: Kierunek Bezpieczeństwo Narodowe 

26 marca w siedzibie Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej odbył się etap wojewódzki Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim pt. „EkstraKlasa Wojskowa”. Do rywalizacji stanęło 12 trzyosobowych drużyn z województwa mazowieckiego. Turniej składał się z trzech etapów, w których uczestnicy odpowiadali na pytania ustnie. III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika godnie reprezentowali kadeci: Bartosz Pudłowski kl. III OPW, Wiktoria Żołędowska kl. I OPW „b” oraz Oskar Chmiel klasa I OPW „a”, którzy bardzo dobrą rywalizację zakończyli na drugim etapie.

Czytaj więcej: Etap wojewódzki Turnieju „EkstraKlasa Wojskowa”

Kadeci klas pierwszych LO OPW „a” i „b” odbyli wyjazdowe szkolenie strzeleckie na strzelnicy Klubu Strzelectwa Sportowego „Obrońca” w Troszynie. Po zapoznaniu się regulaminem obiektu i warunkami prowadzenia zajęć ze szkolenia strzeleckiego, przystąpili do praktycznego wykonania strzelania. Strzelanie było wykonywane z odległości 25 metrów z podpórką pod karabinek w postawie siedzącej. Uczniowie ćwiczyli technikę strzelania, skupienie oraz właściwe zgrywanie przyrządów. Wsparcia technicznego udzieli kadeci klasy II OPW Oliwia Augustynik oraz Aleksander Adamski.

Czytaj więcej: Zajęcia na strzelnicy

14 marca br. odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o NATO, w którym wzięli udział kadeci klas wojskowych. 25. lat członkostwa naszego kraju w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego to dobry moment, aby zgłębić wiedzę na temat sojuszu i odpowiedzieć m.in. na pytania: który minister spraw zagranicznych podpisał protokół potwierdzający przystąpienie Polski do NATO? czy uzasadnić w kilku zdaniach celowość dalszego funkcjonowania NATO.
W konkursie wzięło udział 20 uczniów, a wygrali najlepsi:
1. Oskar Chmiel kl. I OPW „a”
2. Natalia Stańczak kl. II LPW oraz Magdalena Wysocka kl. III LPW
3. Filip Ciecierski kl. III LPW
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a laureatom gratulujemy!
Konkurs zorganizowała pani Monika Lipka - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

Czytaj więcej: Szkolny konkurs wiedzy o NATO

12 marca jako państwo polskie obchodziliśmy dwudziestą piątą rocznicę wstąpienia Polski w struktury Paktu Północnoatlantyckiego. Centralne obchody miały miejsce na terenie Cytadeli Warszawskiej przed budynkiem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Na zaproszenie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej delegacja kadetów klas wojskowych wraz z panią Moniką Lipka uczestniczyła w tym niecodziennym wydarzeniu. Na placu, przed siedzibą muzeum odbył się uroczysty apel z udziałem pododdziałów Sił Zbrojnych RP, armii sojuszniczych i najwyższych władz państwowych. 

Czytaj więcej: 25 lat Polski w NATO

To pytanie zadawali sobie (jakże aktualne) i szukali odpowiedzi uczestnicy ogólnopolskiego Siedleckiego Konkursu Historycznego 2023. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie eseju (4 strony maszynopisu) na postawiony temat: „Bić się czy nie bić? Postawy Polaków wobec czynu niepodległościowego w okresie zaborów”. Na tak postawiony temat poszukać odpowiedzi spróbowało dwóch uczniów z klas wojskowych: Filip Kulesza kl. III LO oraz Oskar Chmiel kl. I LO. Każdy z nich do tematu podszedł na swój sposób bardzo indywidualnie co spotkało się z dużym uznaniem członków komisji konkursowej. Obie prace zakwalifikowały się do ścisłego finału, który miał miejsce 7 marca w Instytucie Historii Uniwersytetu Siedleckiego. Oskar Chmiel został laureatem Nagrody Koła Naukowego Archiwistów i Historyków UWS. Opiekunem merytorycznym laureata i finalisty była pani Monika Lipka.

Czytaj więcej: „Bić się czy nie bić? … ”

3 marca b.r. miały miejsce powiatowe uroczystości poświęcone pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
W ramach uroczystości została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny oraz Żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny. Następnie na skarpie przy pomniku poświęconym poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz cywilnym mieszkańcom oddano hołd i zapalono znicze. W uroczystości uczestniczyły licznie przybyłe delacje szkół wraz z pocztami sztandarowymi, samorządowcy i mieszkańcy miasta. Naszą szkołą reprezentowała pani dyrektor Monika Kluczek wraz z nauczycielami oraz kadeci klas wojskowych.

Czytaj więcej: Pamiętamy o Niezłomnych