Nie ma ich już wśród nas, ale na zawsze pozostaną w naszej pamięci ...
W ramach akcji „Żołnierska Pamięć” kadeci CEZiU „Kopernik” #OPW oraz żołnierze WCR w Wyszkowie odwiedzili miejsca spoczynku żołnierzy i uporządkowali miejsca pamięci poległych w obronie Ojczyzny. Oddając hołd żołnierze i kadeci wspólnie zapalili znicze.
Udział w tym wydarzeniu to nie tylko obowiązek, ale także zaszczyt i ważny element tradycji wojskowej i edukacyjnej, przypominający o wspólnym dziedzictwie oraz o tych, którzy odeszli, pozostawiając po sobie przykład patriotyzmu i odwagi.
Tym, którzy walczyli o wolność oraz tym, którzy oddali swoje życie podczas wykonywania obowiązków służbowych - Cześć Ich Pamięci!!!
24 października br. miały miejsce eliminacje do „Strzeleckich Mistrzostw Polski 2024” przeprowadzone przez Mazowiecki Ośrodek Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Warszawie. Zawody odbyły się na strzelnicy Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na symulatorze szkoleniowo - treningowym „Śnieżnik”. W rywalizacji wzięli udział zawodnicy z 12 najlepszych drużyn Województwa Mazowieckiego. Strzelali z karabinków Beryl w dwóch konkurencjach na dystansie 50m i 100m. Nasza drużyna składająca się z kadetów klas IV i III LO OPW zajęła bardzo dobre VI miejsce.
GRATULUJEMY naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów strzeleckich!
Czytaj więcej: Mistrzostwa Mazowieckiego Ośrodka CWCR w zawodach strzeleckich
22 października br. w obecności kadetów klasy III LO OPW miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie a Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Sygnatariuszami porozumienia byli ze strony CEZiU „Kopernik” Pani Dyrektor Monika Kluczek natomiast ze strony WCEO Pan płk Jerzy Banasiak.
Dwóch kadetów z klasy III LO OPW w ramach wyróżnienia wzięło udział w obozie sportowo – obronnym dla klas wojskowych w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze. Szkolenie dla uczniów klas wojskowych zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i odbyło się pod fachowym okiem instruktorów z GROM GROUP. Poszczególne bloki szkoleniowe dotyczyły: szkolenia fizycznego, strzeleckiego, taktycznego, medycznego, topograficznego i wysokościowego.
Program szkoleniowy był bardzo bogaty i intensywny, ale jak zawsze po takich doświadczeniach pozostają wiedza, umiejętności, przyjaźnie i mnóstwo wspomnień.
Dla kadetów: Gratulcje!!!
Czytaj więcej: Obóz szkoleniowy dla wyróżniających się uczniów
5 października (sobota) w odpowiedzi na zaproszenie w ramach obchodów święta 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej kadeci klas OPW wzięli udział w biegu „Pancerna IV”. Do rywalizacji stanęły cztery drużyny mieszane (3 chł. i 1 dz.). Trasa biegu 8 km, była niezwykle wymagająca i zawierała m.in. takie elementy jak: pętla z pryzmą, pokonanie okopów, kratownica, koziołki poznańskie, wspinanie na linie, poręcze wąskie, pioruny czy zbiornik z lodem.
Naszym kadetom nie zbrakło woli walki, determinacji i przede wszystkim współpracy zespołowej – bo liczy się zespół.
GRATULACJE dla wszystkich uczestników biegu!
Opiekunami byli: Monika Lipka oraz Grzegorz Kępczyński.
W tym roku przypada 85. rocznica pobytu mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Porębie, znakomitego kawalerzysty, wytrwałego żołnierza, bohatera konspiracji w latach 1939 -1940. 28 września w niedzielę władze samorządowe oraz parafia pw. św. Barbary w Porębie zorganizowały uroczystość upamiętniającą tamte wydarzenia. Została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny oraz bohaterów II wojny światowej.
Przed uroczystą mszą świętą, na pamiątkę wydarzeń z września 1939 r., „Hubal” ze swoim oddziałem złożył meldunek przed proboszczem parafii ks. Janem Wróblem, po czym goście, władze samorządowe, poczty sztandarowe, Orkiestra Dęta „Darmanista” i parafianie wzięli udział w uroczystej mszy świętej. Po zakończonej liturgii na placu przed kościołem uroczysty apel poległych przeprowadzili kadeci naszej szkoły wraz z Panią Moniką Lipką. Następnie zapalono znicze i złożono kwiaty przy tablicach upamiętniających mjr Henryka Dobrzańskiego oraz bohaterów poległych podczas II wojny światowej.
Od kilku lat, we wrześniu w okolicach wsi Łosinne odbywa się rekonstrukcja historyczna nawiązująca wydarzeń II wojny światowej. Tak było również w sobotę 29 września.
Punktem kulminacyjnym było widowisko historyczne „Zrzut Cichociemnych – Zapora". Podczas pokazu trzech spadochroniarzy skakało na spadochronach starego typu, o okrągłych czaszach, jakich używali polscy skoczkowie w czasie II wojny światowej. Widowisku towarzyszyło wiele innych atrakcji m.in. pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego.
Podczas imprezy odbył się także pokaz sprawności i walki wręcz w wykonaniu naszych uczniów z klas wojskowych pod kierunkiem sierż. rez. Andrzeja Grajczyka.