Punktualnie o 6:30 program Polskiego Radia został przerwany. Spiker Józef Małgorzewski odczytał komunikat: „A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory (…). Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!”. Był piątek, 1 września 1939 roku.

Zniszczenie Polski było priorytetem Hitlera. Wieluń był pierwszym miejscem, gdzie zaczęła się II wojna. 15-tysięczne miasto, położone 21 kilometrów od granicy z III Rzeszą. O 4.40 spadły pierwsze niemieckie bomby. Podczas kilkugodzinnego nalotu Luftwaffe zrzuciło na Wieluń 46 ton ładunków. Miasto zostało prawie doszczętnie zniszczone, zginęło kilkuset jego mieszkańców. Siedem minut po ataku na Wieluń niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

II wojna światowa to największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Wzięło w nim udział 61 państw i ponad 110 milionów żołnierzy. Sześcioletnia wojna pochłonęła około 72 milionów istnień. Największe straty poniosła Polska, w której zginęło aż 16 procent ludności.

Pamiętając o tych wydarzeniach, uczniowie klas wojskowych wspólnie z panią dyrektor Moniką Kluczek oraz mieszkańcami Wyszkowa oddali hołd tym, którzy heroicznie walczyli o wolną Polskę ponosząc najwyższą ofiarę. Zostały złożone kwiaty i zapalono znicze przy pomniku poświęconemu Bohaterom Września 1939 r. Grupy Operacyjnej Wyszków oraz Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”. Wspomnienie historii walk Grupy Operacyjnej Wyszków z hitlerowskim najeźdźcą nastąpi w dniach od 3 do 12 września na ternie Gminy Wyszków oraz Powiatu Wyszkowskiego w ramach obchodów „Wyszkowski Wrzesień 1939 r.”.