ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Znajdź

Hymn

E-learning

facebook logo

bip logo pomn1 grad

Stowarzyszenie

instaling buzka male

instaling logo male

W dniach od 8 do 27 lipca 2019 roku gościliśmy dzieci i młodzież z Białorusi na koloniach sportowo – rekreacyjnych. Uczestnicy kolonii uczęszczają do szkół z wykładowym językiem polskim: Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie oraz do Szkoły Średniej Nr 8 z Wołkowyska (obwód grodzieński). Kolonie odbyły się w ramach projektu „Lato z Polską”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oddział w Warszawie, Senat RP, Gminę Wyszków, Powiat Wyszkowski oraz Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie.

Młodzież w tym czasie zwiedziła Warszawę, gminę i wybrane miejsca na terenie powiatu wyszkowskigo, brała udział w licznych zajęciach integracyjnych, kulturalnych, sportowo – rekreacyjnych, wycieczkach edukacyjnych. W Warszawie była w Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, spacerowała po Starym Mieście. Uczestniczyła w spotkaniu inaugurującym projekt „Lato z Polską” dla grup polonijnych z całego świata w Domu Polonii w Pułtusku.

Ciekawym doświadczeniem dla młodzieży było spotkanie ze służbami mundurowymi i ratowniczymi. W OSP w Gulczewie została zapoznanana z systemem funkcjonowania straży pożarnej w Polsce, następnie mogła obejrzeć sprzęt jakim dysponuje jednostka. Na terenie CEZiU "Kopernik" uczestnicy kolonii mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierunkiem ratownika medycznego. W ramach Misji Alpha 0, prowadzonej przez byłego żołnierza jednostki specjalnej Grom młodzież miała do pokonania sportowy tor taktyczny, uczyła się przygotowania przeprawy linowej, maskowania w terenie leśnym, udzielania pierwszej pomocy z zakresu postępowania w przypadku podstawowych urazów w terenie: ugryzień, ukąszeń, otarć, oparzeń, zranień, zwichnięć i złamań, ciała obcego w oku, uchu, reakcji alergicznej oraz nauki  komponowania apteczki wyprawowej.

Młodzież spotkała się z przedstawicielami poetów Klubu Literackiego „Nasza Twórczość” z Warszawy. Podczas spotkania poeci pani Jolanta Grotte i Jan Rychner zaprezentowali swoją twórczość o różnej tematyce.

Odbyły się liczne zajęcia rekreacyjno – sportowe na kompleksach sportowych, basenie, siłowni plenerowej i parku linowym. Młodzież miała również możliwość odbycia zajęć sportowych na Stadionie Miejskim z miejscową drużyną futbolu amerykańskiego Rhinos Wyszków. W Brańszczyku rozegrany został wspólny mecz piłki nożnej z młodzieżą ze Stowarzyszenia „Bocian” KRiS.

Uczestnicy kolonii spotkali się z przedstawicielami władz samorządu gminnego i powiatowego w Urzędzie Miasta dzięki, którym również zostały zorganizowane kolonie oraz zrealizowano program.

Liczne podziękowania i wzruszenia miały miejsce w ostatnim dniu kolonii podczas wieczorku pożegnalnego. Młodzież podziękowała organizatorom kolonii za wspaniałe przeżycia, mile spędzony czas, ciekawy program, wycieczki, zajęcia medyczne, dzięki którym wiele się nauczyła, poznała polską kulturę, historię i pouczyła się języka polskiego. Wiele radości sprawiały jej zajęcia na basenie czy gry zespołowe. Na pamiątkę z pobytu na kolonii w Wyszkowie uczestnicy otrzymali pamiątkowe Copernikusy i książki.

Organizacja pobytu dla młodzieży i zapewnienie atrakcji było możliwe również dzięki zaangażowaniu osób o wielkim sercu. Organizatorzy i młodzież z Białorusi dziękują: ks. kan. Kazimierzowi Wądołowskiemu z Parafii Świętej Rodziny w Wyszkowie oraz parafianom, Wójtowi Gminy Brańszczyk Wiesławowi Przybylskiemu i ks. kan. Pawłowi Stacheckiemu z Parafii św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku oraz parafianom, Wójtowi Gminy Długosiodło Stanisławowi Jastrzębskiemu, Stowarzyszeniu „Bocian” KRiS w Brańszczyku, drużynie futbolu amerykańskiego Rhinos Wyszków, panu Mariuszowi Ragajsinowi - ratownikowi medycznemu.

Logowanie

Projekty

banner_ue_2.png

Współpracujemy

Kierunki kształcenia

Specjalność
elektryk
Klasy
mundurowe
Technik
informatyk
Technik
spedytor
Technik
handlowiec
Technik
elektryk
Technik
pojazdów samochodowych
Liceum ogólnokształcące
Bezpieczeństwo Publiczne
ZSZ
elektromechanik
Klasa
wielozawodowa

Partnerzy

 logo trans edu eu

kasa