W dniach od 8 do 27 lipca 2019 roku gościliśmy dzieci i młodzież z Białorusi na koloniach sportowo – rekreacyjnych. Uczestnicy kolonii uczęszczają do szkół z wykładowym językiem polskim: Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie oraz do Szkoły Średniej Nr 8 z Wołkowyska (obwód grodzieński). Kolonie odbyły się w ramach projektu „Lato z Polską”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oddział w Warszawie, Senat RP, Gminę Wyszków, Powiat Wyszkowski oraz Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie.

Młodzież w tym czasie zwiedziła Warszawę, gminę i wybrane miejsca na terenie powiatu wyszkowskigo, brała udział w licznych zajęciach integracyjnych, kulturalnych, sportowo – rekreacyjnych, wycieczkach edukacyjnych. W Warszawie była w Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, spacerowała po Starym Mieście. Uczestniczyła w spotkaniu inaugurującym projekt „Lato z Polską” dla grup polonijnych z całego świata w Domu Polonii w Pułtusku.

Ciekawym doświadczeniem dla młodzieży było spotkanie ze służbami mundurowymi i ratowniczymi. W OSP w Gulczewie została zapoznanana z systemem funkcjonowania straży pożarnej w Polsce, następnie mogła obejrzeć sprzęt jakim dysponuje jednostka. Na terenie CEZiU "Kopernik" uczestnicy kolonii mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierunkiem ratownika medycznego. W ramach Misji Alpha 0, prowadzonej przez byłego żołnierza jednostki specjalnej Grom młodzież miała do pokonania sportowy tor taktyczny, uczyła się przygotowania przeprawy linowej, maskowania w terenie leśnym, udzielania pierwszej pomocy z zakresu postępowania w przypadku podstawowych urazów w terenie: ugryzień, ukąszeń, otarć, oparzeń, zranień, zwichnięć i złamań, ciała obcego w oku, uchu, reakcji alergicznej oraz nauki  komponowania apteczki wyprawowej.

Młodzież spotkała się z przedstawicielami poetów Klubu Literackiego „Nasza Twórczość” z Warszawy. Podczas spotkania poeci pani Jolanta Grotte i Jan Rychner zaprezentowali swoją twórczość o różnej tematyce.

Odbyły się liczne zajęcia rekreacyjno – sportowe na kompleksach sportowych, basenie, siłowni plenerowej i parku linowym. Młodzież miała również możliwość odbycia zajęć sportowych na Stadionie Miejskim z miejscową drużyną futbolu amerykańskiego Rhinos Wyszków. W Brańszczyku rozegrany został wspólny mecz piłki nożnej z młodzieżą ze Stowarzyszenia „Bocian” KRiS.

Uczestnicy kolonii spotkali się z przedstawicielami władz samorządu gminnego i powiatowego w Urzędzie Miasta dzięki, którym również zostały zorganizowane kolonie oraz zrealizowano program.

Liczne podziękowania i wzruszenia miały miejsce w ostatnim dniu kolonii podczas wieczorku pożegnalnego. Młodzież podziękowała organizatorom kolonii za wspaniałe przeżycia, mile spędzony czas, ciekawy program, wycieczki, zajęcia medyczne, dzięki którym wiele się nauczyła, poznała polską kulturę, historię i pouczyła się języka polskiego. Wiele radości sprawiały jej zajęcia na basenie czy gry zespołowe. Na pamiątkę z pobytu na kolonii w Wyszkowie uczestnicy otrzymali pamiątkowe Copernikusy i książki.

Organizacja pobytu dla młodzieży i zapewnienie atrakcji było możliwe również dzięki zaangażowaniu osób o wielkim sercu. Organizatorzy i młodzież z Białorusi dziękują: ks. kan. Kazimierzowi Wądołowskiemu z Parafii Świętej Rodziny w Wyszkowie oraz parafianom, Wójtowi Gminy Brańszczyk Wiesławowi Przybylskiemu i ks. kan. Pawłowi Stacheckiemu z Parafii św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku oraz parafianom, Wójtowi Gminy Długosiodło Stanisławowi Jastrzębskiemu, Stowarzyszeniu „Bocian” KRiS w Brańszczyku, drużynie futbolu amerykańskiego Rhinos Wyszków, panu Mariuszowi Ragajsinowi - ratownikowi medycznemu.