ul. Świętojańska 82, tel./fax: 29-742-48-61
Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Wyszkowie
Kopernik

Znajdź

Hymn

E-learning

facebook logo

bip logo pomn1 grad

Stowarzyszenie

instaling buzka male

instaling logo male

27 kwietnia przypadła 99. rocznica bitwy polskich okrętów na rzece Prypeć pod Czarnobylem. 25 kwietnia odbył się organizowany tradycyjnie, już od 2012, dla młodzieży, przyjaciół i osób lubiących historię spływ kajakowy w rocznicę bitwy. Na tą okoliczność został przygotowany pływający wieniec z biało-czerwonych kwiatów zakupiony przez Klub Przyjaciół Wyszkowa.

Wodowanie kajaków użyczonych nieodpłatnie do tego celu przez Fundację nad Bugiem rozpoczęło się w Brańszczyku. Następnie po wspólnym wyruszeniu wszystkich jednostek pływających, na szerokim w tym miejscu korycie rzeki wszyscy połączyli się w jedną dużą tratwę. Płynąc w dryfie uczestnicy zapoznali się z historią tworzenia marynarki wojennej zaraz po odzyskaniu niepodległości, z problemami organizacyjnymi i zadaniami czekającymi na polską flotę w wojnie z bolszewikami. Zostały omówione ówczesne okręty będące w posiadaniu polskiej floty, ich uzbrojenie i warunki hydrograficzne rzek, na jakich przyszło im walczyć.

Większość uczestników jednak najchętniej słuchała o przebiegu samej bitwy, w której dwa polskie okręty uzbrojone w łącznie 3 działa kalibru 75 mm i trzy uzbrojone motorówki rozbiły szyk pięciu bolszewickich kanonierek z łącznie 14 działami na pokładach o kalibrach od 76,2 mm do 130 mm. Starcie to zakończyło się pełnym polskim sukcesem przy zatopieniu jednego wrogiego okrętu i ciężkim uszkodzeniu 2 następnych, nie ponosząc przy tym strat własnych. Owa bitwa walnie przyczyniła się do zdobycia portu w Czarnobylu i na czas trwania ofensywy kwietniowej zapewnienia polskiego panowania na Prypeci. Bitwa ta praktycznie nieznana w polskim społeczeństwie znalazła się dopiero w roku 1993 roku na jednej z tablic Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie zaraz po bitwie pod Oliwą, jako bitwa o podobnym znaczeniu moralnym dla Narodu Polskiego.

Młodzież z grupy streetworkerskiej i klas mundurowych chętnie uczestniczy w tym wydarzeniu.

 

Logowanie

Projekty

banner_ue_2.png

Współpracujemy

Kierunki kształcenia

Specjalność
elektryk
Klasy
mundurowe
Technik
informatyk
Technik
spedytor
Technik
handlowiec
Technik
elektryk
Technik
pojazdów samochodowych
Liceum ogólnokształcące
Bezpieczeństwo Publiczne
ZSZ
elektromechanik
Klasa
wielozawodowa

Partnerzy

 logo trans edu eu

kasa