Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza do udziału w konkursie o tematyce ekologicznej skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa mazowieckiego pn.: „Adaptacja do zmian klimatu według mnie”. Tematyka konkursu nawiązuje do problemów związanych ze zmianami klimatu.

Konkurs polega na zaprezentowaniu projektu adaptacji do zmian klimatycznych na przykładzie wybranego miasta/gminy/obszaru (np. sołectwo, miejscowość, dzielnica, osiedle). Punktem wyjścia powinien być wpływ antropogeniczny na środowisko naturalne. Następnie wykazanie działań (systemowych) ograniczających udział człowieka w kształtowaniu klimatu.

Efektem końcowym powinien być spójny, wielowątkowy projekt dostosowania miasta/gminy/wybranego obszaru do zmian klimatu z uwzględnieniem przeciwdziałania negatywnym skutkom w obszarze społeczno-zdrowotnym, bezpieczeństwa i gospodarki.

Pracę konkursową należy wykonać według własnego pomysłu, w jednej z niżej wymienionych form:

1. prezentacji multimedialnej o maksymalnej długości do 30 slajdów;
  2. filmu wideo w formacie .mp4, .mov lub .avi, o maksymalnej długości do 15 min; minimalna rozdzielczość video - 480p (720x480), optymalna rozdzielczość 720p (1280x720), maksymalna rozdzielczość 1080p (1920x1080);
  3. pracy pisemnej w formie strategii o maksymalnej długości do 25 str. formatu A4;
  4. referatu zarejestrowanego w formacie audio lub wideo w formacie .mp4, .mov lub .avi o maksymalnej długości 15 min; minimalna rozdzielczość video - 480p (720x480), optymalna rozdzielczość 720p (1280x720), maksymalna rozdzielczość 1080p (1920x1080).

Praca konkursowa musi zostać wykonana indywidualnie przez autora, na którego udział w konkursie, w przypadku osób niepełnoletnich, zgodę wyraził przedstawiciel ustawowy. Koszty przygotowania i przesłania pracy konkursowej ponoszą uczestnicy konkursu. Prace konkursowe będą przyjmowane do 20 kwietnia 2019 r. Ogłoszenie laureatów nastąpi 6 maja 2019 r. na stronach internetowych Samorządu Województwa Mazowieckiego pod adresem: www.mazovia.pl oraz www.powietrze.mazovia.pl.

Prace należy składać wyłącznie z załączoną kartą zgłoszeniową w terminie do 20 kwietnia 2019 r. (w przypadku prac przekazanych przez operatora pocztowego - decyduje data stempla pocztowego), na adres organizatora: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa, z dopiskiem: „PZ-V, Konkurs ekologiczny”.

Dla laureatów konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody: dwudniowy pobyt w Brukseli zwycięzcy konkursu oraz jego opiekuna,  GOGLE VR Oculus Rift w zestawie z kontrolerami Touch dla zwycięzcy konkursu oraz laureatów dwóch wyróżnionych prac.

Dodatkowe informacje można uzyskać u nauczyciela geografii lub chemii.