CEZiU „Kopernik” uczestniczy w różnych akcjach i programach europejskich oraz globalnych, np.: zbiórka pieniędzy dla ofiar tsunami, trzęsienia ziemi w krajach azjatyckich, zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Wyszkowa, itp.

Od kilku lat uczniowie „Kopernika: biorą udział w programach Erasmus Plus i Power. Młodzież odbywająca zagraniczne staże zawodowe nie tylko podnosi praktyczne umiejętności i kompetencje zawodowe, ale też poznaje kulturę, historię i język krajów europejskich. Praktyki zagraniczne uczniów przyczyniają się do integracji i wymiany doświadczeń z młodzieżą z Europy oraz współpracy z instytucjami zagranicznymi. W tym roku wolontariusze CEZiU „Kopernik” po raz pierwszy współpracowali z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 5 w Wyszkowie biorącymi udział w akcji UNICEF Polska „Wszystkie kolory świata”. Odbyte staże zagraniczne przez uczniów zwiększyły wśród młodzieży CEZiU świadomość społecznych problemów w skali globalnej.

Uczniowie Szkoły Podstawowa Nr 5 w Wyszkowie bardzo chętnie włączają się w akcje UNICEF. To już ich kolejna akcja. Brali udział w projektach „Gwiazdka dla Afryki”, „Mali uczniowie idą do szkoły”, „Pomóżmy dzieciom z Nepalu wrócić we wrześniu do szkoły”. Dwa razy brali również udział w poprzednich edycjach projektu „Wszystkie Kolory Świata”. Obecnie są na finale 1 etapu V edycji tego projektu.

Nasi wolontariusze podzielili się z uczestnikami akcji zdobytą wiedzą o różnych krajach Europy i obiecali, że będą wspierać dzieci w głosowaniu na laleczki symbolizujące kulturę wybranego kraju.