Wielkanoc 2024 gotowe.jpg

Maj to szczególny miesiąc dla całej społeczności CEZiU "Kopernik" w Wyszkowie. To czas matur, uroczystości historycznych, a także bliskiego nam szczególnie Święta Szkoły. W tym roku obchodzimy je po raz dziewiąty, w rocznicę śmierci naszego patrona Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie już, przy pięknej słonecznej pogodzie, uroczystość rozpoczęła się na placu szkolnym o godz.10.00.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Starosta Powiatu Wyszkowskiego Pan Bogdan Pągowski, Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Pan Adam Mróz, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani Krystyna Kurowska, Naczelnik Wydziału Wdrażania Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego Pani Ewa Ćwik, Komendant Powiatowy Policji inspektor Michał Toporkiewicz, Dyrektor Zakładu Karnego w Popowie ppłk Robert Żochowski, Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Krzysztof Arbaszewski, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Pan Sławomir Cieślak, przedstawiciele zakładów pracy Pomel i Quad Graphis w Wyszkowie oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych miasta.

Po oficjalnych powitaniach gości, prowadzący uroczystość Sara Mielczarczyk i Adam Kłos przenieśli wszystkich zgromadzonych w świat epoki renesansu, epoki w której żył i pracował Mikołaj Kopernik. Uczniowie w pięknych strojach z XV i XVI wieku zaprezentowali taniec dworski pawana, bardzo popularny w tej epoce, charakteryzujący się powolnymi, uroczystymi ruchami przypominającymi zachowanie pawia. Po pięknej prezentacji tańca głos zabrała Dyrektor CEZiU "Kopernik" Pani Grażyna Kalinowska. W swoim wystąpieniu podkreśliła wagę patrona w życiu szkoły i tradycje z nim związane. Przybliżyła podjęte działania, mówiła o wzbogaconej bazie dydaktycznej, realizowanych projektach oraz współpracy z lokalnymi instytucjami, firmami i zakładami. W dalszej części uroczystości głos zabrali starosta Bogdan Pągowski, wicestarosta Adam Mróz, ksiądz Sławomir Sokołowski, Przewodnicząca Rady Rodziców CEZiU "Kopernik" Marzena Ciemerych. W swoich wystąpieniach wszyscy zgodnie podkreślili ogromny wkład pracy dyrektora, nauczycieli i rodziców, a także firm i zakładów pracy w rozwój szkoły i kształtowanie prawidłowych postaw młodzieży. Pogratulowali pani dyrektor wspaniałych osiągnięć, podziękowali za ciężką pracę i wymierną współpracę z wieloma instytucjami. W trakcie uroczystości delegacja młodzieży złożyła kwiaty na płycie Mikołaja Kopernika na terenie szkoły.

Już po raz ósmy Kapituła "Serce za serce" wyróżniła statuetką osobę, która najbardziej zasłużyła się na rzecz rozwoju szkoły. W tym roku szkolnym jest to pani Agnieszka Gołebiewska. Jej osiągnięcia przedstawiła ubiegłoroczna laureatka pani Monika Lipka. Nagrodę wręczyli Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski i Dyrektor CEZiU "Kopernik" Grażyna Kalinowska. W dalszej części wystąpiła pani wicedyrektor Natalia Szczerba, która wyróżniła Copernicusami najbardziej aktywnych uczniów w poszczególnych kategoriach indywidualnych i grupowych: w kategorii  "Pomocna dłoń"- Piotr Jaczewski kl.I TI, w kategorii najlepszy sportowiec-Natalia Osińska kl.I LBP i Błażej Rejnuś kl. IIL BPa oraz jednej w tym roku kategorii grupowej "Sprawni - asertywni" kl.II LBPa za aktywny udział w pokazach musztry wojskowej w środowisku lokalnym oraz godne reprezentowanie szkoły podczas uroczystości i świąt państwowych oraz okolicznościowych. Wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły wręczono również Copernicusy. W tym roku otrzymali je: Łukasz Augustynik, Jarosław Ćwik, Artur Dudek, Mariola Gorczyńska, Łukasz Klepacki, Dorota Konopka, Irena Kowalska, Sylwia Kulesza, Monika Lipka, Agnieszka Nowatcińska, Danuta Przybysz, Zuzanna Rejnuś, Agnieszka Rychlicka, Paweł Suchta, Natalia Szczerba, Ewa Świdwa, Eliza Targońska, Barbara Urban.

Wszyscy goście, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie zgodnie z tradycją otrzymali pierniki przygotowane na tę uroczystość. Miłą niespodzianką na zakończenie był występ harfistki Magdaleny Miłaszewskiej Delimat i wiolonczelistki Zofii Pieniak. Panie wykonały piękne aranżacje kilku utworów z epoki renesansu.