dzienotwary2024

Dnia 13 grudnia 2019 roku odbyło się spotkanie dotyczące profilaktyki nowotworu piersi. W realizowanym od lat Szkolnym Programie profilaktyczno - wychowawczym pt.: „Zdrowe piersi są OK” uczestniczyły wszystkie dziewczęta klas pierwszych. Działania realizowane był przy współpracy z Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie, a poprowadziła je Pani Beata Dąbrowska –położna specjalistka pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego.

Działania miały na celu zwrócenie szczególnej uwagi na samobadanie piersi przez dziewczęta, jak również uwrażliwienia młodych uczennic na wyrobieniu nawyku poddawaniu się badaniom profilaktycznym u ginekologa oraz świadomego odziaływania na najbliższe otoczenie.

Pani Beata w sposób teoretyczny przedstawiła czynniki ryzyka zachorowania i objawy raka piersi oraz jak prawidłowo badać swoje piersi. W dalszej części zajęcia prowadzone były w sposób warsztatowy dzięki czemu uczennice samodzielnie na modelu pokazowym piersi mogły nauczyć się jak prawidłowo wykonywać badanie. W związku z bardzo ciekawym i interesującym przeprowadzeniem działań uczennice aktywnie i z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w warsztatach.

Wszystkim uczestnikom zostały przekazane broszury oraz ulotki informacyjne dotyczące nowotworu piersi.